Temayül Yoklaması Nedir?

Temayül Yoklaması Nedir?

2019 yerel seçimleri ile ilk kez elektronik ortam üzerinde yapılacak olan ve halk için her zaman bir merak konusu yaratan temayül yoklaması nedir? Temayül bir tarafa eğilme, meyletme anlamına gelir. Daha çok siyaset dilinde ve seçimlerde karşımıza çıkan temayül kelimesi bir kimseye karşı ya da bir şeye karşı ilgi, sempati duymaktır. 2019 yılında gerçekleşecek yerel seçimler ile son günlerde tekrar gündeme gelen temayül kelimesi birçok kişi için merak konusu. Peki nedir bu temayül yoklaması? Temayül yoklaması neden yapılır? E-temayül ne anlama gelir? İşte temayül yoklaması ile ilgili detaylar…

Temayül Yoklaması Neden Yapılır?

Temayül yoklaması siyasette kullanılan bir terimdir. Seçimlerde kimin hangi partiye destek verdiğini bulabilmek için temayül yoklaması yapılır. Yani bu yoklama bir nevi oylama, araştırma ve anket şeklidir. Daha çok siyasi partilerin kullandığı bu yoklama türü ile seçmenlerin seçimlerde öne çıkacak olan adaylardan hangisine destek verdiği araştırılır.

 

Temayül yoklaması sayesinde partiler halkın sevdiği, ilgi duyduğu müşterek ismi bularak, bu isim üzerine yoğunlaşır. Yoğunlaşılan bu isim özelinde seçim hazırlıkları sürdürülür. Kimi adaylar temayül yoklamaları sonucunda diğer rakiplerini geride bırakarak seçim sonucuna dair de bir ipucu vermiş olur.

Temayül yoklaması tüm Türkiye ‘de aynı anda başlatılır ve sonlandırılır. Ardından cumhurbaşkanının başkanlığında yapılan bir toplantı ile, yapılan temayül sonuçları ele alınır ve değerlendirilir.

Temayül yoklaması belediye başkanlıkları, mahalli idarelerin seçimi için yapılabileceği gibi parti içerisinde milletvekili adaylarını belirlemek üzere de yapılabilir. Bu durumda yoklama halk yerine teşkilat mensuplarının oy kullanımı ile gerçekleşir.

E-Temayül Yoklaması Nedir?

İlk kez 2019 yılı seçimlerinde denenecek olan e-temayül yoklaması uygulaması, hem zamandan hem de kağıttan tasarruf sağlanması için planlanmıştır. 2019 e-temayül yoklaması özelinde oy kullanacak olan üyenin, manyetik kartını e-okuyucu üzerinde yaklaşık dört saniye tutması gerekir. Bunun üzerine ekrana beş soruluk bir anket formu gelir. Ekrana gelen sorular mevcut belediye başkanlarının halkla ilişkilerini, belediye başkanlarının teşkilat ile ilişkilerini, başkanların belediye çalışmalarını, göreve devam edip etmemesi ve eğer devam etmez ise kimin etmesi gerektiğini içerecektir. E-temayül yoklaması ile, temayül yoklamalarında kullanılan kağıt israfının büyük ölçüde önüne geçilmesi planlanmaktadır.