Çocuklar da Oruç Tutar: Tekne Orucu Nedir?

tekne orucu nedir, tekne orucu ne demek, tekne orucu anlamı

Halk arasında çocuk orucu olarak da bilinen, çocukları oruca alıştırmak ve onlar sabır ve birlik duygusunu aşılamak için tutulan oruç, yani tekne orucu nedir? İslamın en kutsal aylarından birisi olan ibadet ayı Ramazan’da sadece yetişkinler değil küçük çocuklar da oruç tutabilir. Tekne orucu adı verilen bu oruç ile çocuklar hem ramazan ayının havasına dahil olabilir hem de oruç tutma alışkanlığı edinebilir. İşte tekne orucu ile ilgili merak ettikleriniz…

Tekne Orucu Nedir? Tekne Orucu Nasıl Tutulur?

Tekne orucu geçmişi çok eski zamanlara dayanan bir oruç türüdür. Ramazan ayında oruç tutmak isteyen yaşlı ve çocukların zorlandıkları durumlarda mutfaklardaki büyük ekmek teknesinin arkasına geçerek yemek yemesi, oradan çıktıktan sonra oruçlarına devam etmesi ile meydana gelir. Bu duruma islam dini içerisinde tekne orucu adı verilir.

Henüz beden gelişimlerini tamamlama sürecinde olan çocukların öğlen vaktinde ana öğün ve aralara ara öğün tüketmeleri gerekmektedir. Ayrıca küçük çocukların gün boyu yemek yemeden aç kalmaları, bu konuda sabır göstermeleri büyükler kadar kolay olmayabilir. Tüm bunlar göz önüne alındığında çocuklara gün boyunca oruç tutturmak onlar için güzel bir durumdan çıkıp bir işkenceye dönüşebilir ve bu durum onların ramazandan soğumasına yol açabilir. Bunu önlemek için ramazanda oruç tutmak isteyen çocuklara tekne orucu adı verilen oruç türü tutturulabilir. Tekne orucu hem çocukların  ramazana dair dini ibadetini yerine getirmesine yardımcı olur hem de günü aç kalmadan tamamlamasını sağlar. Tekne orucu aynı zamanda çocukların ramazan kültürünü tanıyıp öğrenmesini, ibadet kavramının ne demek olduğunu anlayıp kavramasını sağlar. Tekne orucu sayesinde çocuklar hevesleri kırılmadan rahat  ve kolay bir şekilde oruç tutabilir. Bu yöntem de onların oruç tutmalarını engellemek yerine onlara orucu kolaylaştıracak bir yöntem sağlanmasına kapı açar. Tekne orucu sayesinde çocuk ayrıca orucun gereklerini ve amacını küçük yaşta öğrenebilir.

Tekne orucu tutturulacak çocuk sahura kalktığında mutlaka protein ağırlıklı beslenmelidir. Su isteğini artırıcı kızartma ve baharatlı yiyecekler azaltılmalı, ağır ve kızartma tarzı yiyecekler hazırlanmamalıdır. Yatmadan önce çocuğa bol bol su içirilmeli, ezana henüz vakit varsa çocuğa bir adet meyve verilmelidir.