Evlilik kurtarıcısı: Talak nedir?

talak, talak nedir

Tam da ‘ruh eşimi buldum’ dediniz ve rüya gibi bir düğünle sonsuzluğa yola çıktınız ancak birden her şey bozuldu ve çevrenizdeki insanların boşanma ile birlikte adını andığı talak nedir? Evlilik her zaman kutsal olduğuna inanılan bir birliktelik aslında. Kurulması teşvik edilen ve özellikle düzenlenen törenlerle taçlandırılan evlilik birliği olumsuz olan herhangi bir durumdan dolayı bozulabilir. Kimi zaman aldatılma, kimi zaman şiddetli geçimsizlik ve en kötüsü fiziksel şiddet ile birlikte evlilik hayatı olumsuz etkileyen ve hatta ölüme bile neden olan korkunç durumlar doğurmaya başladığında boşanma da en az evlilik kadar normal olabiliyor.

Müslümanlık’ta da evlilik birliğinin bozulmasının bir yeri olmakla birlikte nasıl resmi nikahın yanı sıra dini nikah da söz konusu ise resmi bir boşanmanın dini bir boşanma süreci daha var. İşte talak nedir sorusunun tam olarak yanıtı da bu noktadan sonra başlıyor. Müslümanlık’ta boşanma zaruri olmadıkça çok fazla kabul görmese de dinen üç talak ile boşanma hakkı sağlanabiliyor. Bozulan aile dengesini yeniden kurmak adına yapılan işleme talak denir de diyebiliriz.

Talak nasıl bir tolerans sağlar?

Aileler boşanmanın ortadan kalkması için bazı nasihatlerde ve çabalarda bulunurlar evli çiftlere. İşte dinen tam olarak karşılığı da talaktır denebilir. Öyle ki üç talak direkt boşanmaktansa evliliğe üç kere hak tanınması anlamına da gelebilir. Birbiri ile daha önce asla yaşamamış olan ve farklı aile yapılarından gelen iki kişinin hemen anlaşması çok da mümkün olmaması gerekçesiyle evlilikte olan sorunlar da normal karşılanabilir. Hayatın gerçekleri karşısında direnemeyen çiftler arasında yaşanan tartışmalarda özellikle erkekler ‘boşol’ kelimesini kullanabiliyorlar. Dinen boşanmalarda üç kez bu kelimenin tekrarlanması boşanmayı sağladığından talak ile üç kez boş ol dedikten sonra boşanma sağlanabilir. Bu nedenle çıkan bir tartışmada erkek eğer bir kez boş ol derse boşanmanın gerçekleşmiyor. Boşanma dinen yasak kılınmamıştır ancak ciddi bir süreçten geçmesi gerekliliğini vurgulamak amacıyla da talak işlemi sağlanmış olur.

Talak farklı zamanlarda söylenirse boşanma oluyor mu?

Talak üç kez ‘boş ol’ hakkı sağlamaktadır. Üç kez ağır kavga eden bir çiftten erkek eğer üç ayrı zamanda ‘boş ol’ kelimesini kullandıysa talak işlemi gerçekleşmez ama örneğin Aralık ayında bir kez, Mart ayında bir kez ve Ekim ayında bir kez boş ol denirse boşanma işlemi gerçekleşir.