Supla Nedir?

Supla Nedir?
Supla Nedir?

Supla Nedir?

Geçmişte özel davetlerin yemek masalarında kullanılan ancak günümüzde popülerleşmesi ile birlikte hemen her evin yemek masasında yer almaya başlayan supla nedir?

Supla, Fransızcada tabak altı anlamını taşır. Tabakların altına yemek masası kirlenmesin diye konulan altlıklardır. Bizde de buna benzer bir anlamda kullanılan supla, halk arasında daha çok amerikan servis olarak bilinir. Yemek davet sofralarının vazgeçilmez aksusarlarından biri olan supla, sofralara şık ve modern bir hava katar.

Değişik renk ve modellerde bulunabilecek olan supla seçiminde renk uyumu en önemli noktalardan biridir. Yemek takımınız ile alakasız, masanız ya da masa örtünüz ile uyumsuz bir supla sofranızı şık göstermek yerine rüküş ve uyumsuz bir görüntü yaratabilir.

Örneğin beyaz bir yemek takımınız varsa siyah ya da gümüş bir supla ile şık bir görüntü elde edebilirsiniz.

Supla Çeşitleri ve Modelleri

Suplalar çok farklı çeşit ve modellerde satın alınabilir. Geçmişte davet sahipleri daha çok tığ işi, örgü ya da simli suplalar tercih ediyordur. Ancak günümüzde hasır suplalar, keçe suplalar, porselen ve ahşap suplalar bu supla çeşitlerini çoktan geride bıraktı.

Modern ve minimalist sofraları sevenlerin tercih ettiği ahşap ve porselen suplaları züccaciyelerden ya da ev ürünleri satan mağazalardan satın alabilirsiniz. Ancak eğer bu tip ev aksesuarlarının yapımından hoşlanıyorsanız ve vaktinizi değerlendirmek istiyorsanız hasır, örgü ya da ipten suplaları kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Örneğin kendin yap projelerinde sıkça kullanılan hasır suplalardan yapabilmek için ihtiyacınız olan malzemeler sadece halat, kumaş, silikon ve makas.

Bu 4 malzemeyi kullanarak isteğiniz sayıda ve boyda supla yapabilmeniz mümkün. Yine sadece renkli keçe ve yapıştırıcı kumaşlar ile şık ve eğlenceli keçe suplalar hazırlayabilir, eğer örgü becerisine sahipseniz farklı model ve detaylarda örgü suplalar hazırlayarak misafirlerinizi şaşırtabilirsiniz.

Gerçekte tabak anlamına gelen suplalar, yemek masasındaki kişinin sınırlarını belirlediği gibi sofra sahibinin de karakterini ve zevklerini yansıtır. Kendi tarzınıza ve zevkinize uygun farklı supla modelleri ile, konuklarınızı memnun edecek şık, modern ve havalı sofralar hazırlayabilir, sofranızın olduğundan daha zengin görünmesini sağlayabilirsiniz.