Stalk Nedir, Nasıl Yapılır?

stalk nedir? kim neden stalk yapar?

Stalk Nedir?

Anlamı kendinden büyük sözcüklerde bugün Stalk var! Stalk Nedir! Stalk deyip geçmeyin, ardında derin bir sosyolojik anlam, büyük bir toplumsal değişim barındırıyor. Kelime anlamı olarak, gizlice takip etme anlamına gelse de, Stalk, günümüzde, sosyal medya hesabından bir başkasının sosyal medya hesabını araştırma, kişinin özel yaşamına dair bilgiler edinme anlamıyla kullanılmaya başlandı. Peki bir insan neden bir başkasının sosyal medya hesabını gizlice takip etsin ki?

Herkesin mutlu, zengin, yakışıklı, güzel olduğu ve kusursuz hayatlarda yaşadığı ‘sosyal medya’, çoğunlukla kimsenin kimseyle konuşmadığı, git gide içe kapanılan, utanılan, sıkılınan ama asla ve asla hakaret etmekten kaçınılmayan bir mecra haline gelmeye başladı. Haliyle, bu kimsenin kimseyle konuşmadığı fakat herkesin hayatına herkesin karıştığı dünya, gizli hayranlar ya da gizli düşmanlarla doluştu. İşte bu noktada Stalk, hayat kurtarıyor!

Stalk Neden Yapılır?

En son yapılan facebook paylaşımından, ilgi alanlarına, yer bildirimlerinden, sayfa beğenilerine kadar, aslında bilinç altımıza kadar açık ettiğimiz sosyal medya, bir başkasının gözetimine girdiği andan itibaren, hakkımızda binlerce bilgiyi gözler önüne seriyor. Yani, birinden mi hoşlanıyorsun güzel kardeşim, hop aç sosyal medya hesaplarını, sevgilisi var mı bak, birbirinize uygun musunuz, hiç sormana bile gerek yok, dinlediği şarkıcıları sayfa beğenilerinden bulabilirsin, bu da tamam. Nerede oturuyor, bu da önemli. Semtine kadar bulursun semtine kadar!

Günümüzde stalk dünyası için yukarıda söylediğimiz alanlar dahi basit kalmakta. Sınıf listesinden hangi üniversitede olduğunuzu bulanlardan, arkadaş çevrenizin boş beleş adamlardan mı yoksa presentabıl kişiliklerden mi olduğunu bulup, sosyal ve ekonomik yapınız hakkında liste tutanlara kadar, her tip var Stalk dünyasında! Bu tiplere de, Stalk yapan kişi anlamına gelen ‘Stalker’ deniliyor. Peki sonu nereye gidiyor, biz ne yapıyoruz?

Facebook Ne Demişti?

Facebook hakkında konuştuğunda, ‘Ben onlardan istemedim, onlar kendi özel hayatını önüme serdiler’ demişti Mark Zuckerberg. Kendi yaşamımızı, özel hayatımızı, işimizi, gücümüzü ve ilgi alanlarımızı, tek tek sosyal medya hesabına girip, daha sonra bu bilgilerin gözle önüne serilmesine kızmak, pek de tutarlı olmayacaktır. Fakat iletişimimizin günden güne koptuğunu kabul edersek, bu raddeden sonra, kendimiz kadar değil, Stalk yapan kadarız arkadaşlar, bunu da söylemeden geçmeyelim!