Ruhsal Hastalıkların İlacı : Atarax Nedir?

atarax nedir, atarax yan etkiler, atarax ne için kullanılır

Eğer sık sık huzursuzluk, iç sıkıntısı ve ruhsal problemler yaşıyorsanız atarax adlı ilaç ile mutlaka tanışmışsınızdır. Daha çok depresyon, uyku problemleri gibi sıkıntılar yaşayan kişilere sakinleştirici özelliği sonucu verilen atarax sinir sistemi üzerinde olumlu etkiler yaratır. Bu yazımızda atarax nedir, nerelerde kullanılır, faydaları ve yan etkileri nelerdir gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Atarax Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Film, tablet ve şurup formlarında satılan atarax, sinir sistemini sakinleştiren bir tür ilaçtır. Genellikle tablet şeklinde satılan formu kullanılır. Tabletler beyaz renkte, oblong, çentikli film tabletler şeklinde 30’lu tabletler şeklinde satılır. İlacın etken maddesi Hidroksizin Dihidroklorür’dür. Laktoz monohidrat, mikrokristal selüloz, magnezyum stearat, kolloidal anhidröz silika, titanyum dioksit (E171), hidroksipropilmetil selüloz 2910 5cp, makrogol 400 (polietilen glikol 400) atarax ilacının yardımcı maddeleridir.

Atarax doktor gözetiminde kullanılan bir ilaç türüdür. İlacın dozu hastanın durumuna, hastalığın şiddetine ve aynı zamanda tedaviye verilen yanıta göre değişkenlik gösterebilir.

Atarax Ne için Kullanılır?

Atarax ilaç, genellikle ruhsal sıkıntı, kaygı, huzursuzluk şikayetleri ile doktora görünenler için verilen bir ilaç türüdür. İlaç aynı zamanda anksiyete bozuklukları, kaşıntı, uyku bozukluklukları gibi hastalıkların tedavi süreçlerinde de kullanılır. Cerrahi tedaviler öncesinde, ön tedavi olarak da hastalara verilebilir.

Atarax Nasıl Kullanılır?

Doktor kontrolünde kullanılan atarax ilacının sakinleştirici etkisi vardır. İlaç yetişkin kişilerde ( kaygı bozukluğu tedavilerinde) genellikle günde üç doz şeklinde önerilir. Her bir doz 3 öğünde 50 mg şeklindedir. Eğer hastanın durumu ağırsa ve hastalık şiddetli seyrediyorsa bu doz 300 mg’ a kadar çıkartılabilir.

Atarax eğer kaşıntı rahatsızlığı sebebi ile kullanılacaksa hastaya günde bir doz önerilir. Bu doz yatmadan önce, 25 mg şeklindedir. Eğer ilaç tedaviye yanıt vermezse ve rahatsızlık şiddetlenirse doz günde 3 -4 kez olacak şekilde artırılabilir. Cerrahi tedaviler öncesinde ise hastaya 1 veya 2 kere olacak şekilde 50 mg atarax verilir.

Yetişkin bir kişinin tek seferde alması gereken maksimum doz  200 mg’dır. Ağızdan su yardımı ile alınan ilacın günlük doz miktarı hastanın rahatsızlıklarının iyileşme sürecine göre değişkenlik gösterebilir.

Atarax Yan Etkileri Nelerdir?

Karın ağrısı, yüz, dil, dudak veya boğaz bölgesinde şişlik, halsizlik ve kendini yorgun hissetme nefes alıp verirken güçlük yaşanması Atarax ‘ın olası yan etkileridir. Hastada ayrıca kalp atım sayısında yükselme, cilt üzerinde kaşıntı, döküntü, kurdeşen ve kabarıklık oluşumu, kabızlık, sersemlik, ateş gibi etkiler de gözlenebilir.