Neyin Ne Olduğunu Öğreneceğiniz Tek Adres

Rölyef Nedir?

Rölyef Nedir?

Sanat dalları başta olmak üzere hayatın bir çok alanında kullanılan ve görüntüsü ile yapılara şıklık kazandıran rölyef nedir? Fransızca kökenli bir kelime olan rölyef bir şeyin yüzeyine uygulanan çökertme ya da yükseltme çalışmalarıdır. Kimi yerlerde kabartma adı ile de bilinen rölyef hemen her türlü oyulabilir yüzeyin üzerine uygulanabilir. İlk çağlarda taş ve ahşap üzerine uygulanarak günümüze kadar ulaşan rölyef çalışmaları günümüzde genellikle tarihi yapılarda, insan figürlerinde, mimari ve sanat ürünlerinde kullanılır.

Rölyef teknik açıdan alçak rölyef, yüksek rölyef ve rond-bos rölyef olmak üzere üç çeşide ayrılır. Alçak rölyef genellikle para ve madalyon gibi ürünlerin üzerine uygulanır. Yüksek rölyef örneklerini ise eski tarihi binalarda, iç mekanlarda ve insan figürlerinde görebiliriz. Son tür olan rond-bos rölyef ise daha çok heykel ve heykel türevi yapılarda kullanılır.

Resim, heykeltıraş ve mimarlık ile iç içe bir sanat türü olan rölyef yapımında kullanılan malzemeler, rölyefin türüne göre çeşitlilik gösterir. Örneğin eğer taş rölyef üzerinde bir çalışma yapmak istiyorsanız keski aletleri ile vurucu çekiç türevi aletler kullanmalısınız. Eğer çalışmanız kağıt rölyef ise deseninizi belirledikten sonra maket bıçağı ve kretuvar gibi ürünler tercih etmelisiniz. Rölyef yapımında bu ürünler dışında karton, mukavva, silgi, cetvel, kırmızı kalem, dantel, güpür, fisto, kurdela, beyaz tutkal, alçı gibi ürünler de kullanılabileceği için bu ürünleri de hazırda tutabilirsiniz. Ancak rölyef malzemeleri genelde çalışılacak türe ve modele göre hazırlanır. Çalışmaya başlamadan önce hangi türde ve hangi ürünler ile çalışma yapacağınızı önceden belirlemelisiniz.

Özellikle Osmanlı mimarisinin süsleme ürünlerinde sıkça karşımıza çıkan rölyef çalışmalarının en önemli ürünlerine eski Türk evlerinde, cami ve çeşmelerde, konak, saray ve yöresel taş evlerde rastlamak mümkün. Ayrıca eski tarihi sokaklarda, yalılarda ve insan figürlü heykellerde de rölyef örnekleri incelenebilir. Bunlar dışında eğer istiyorsanız kendiniz de evde küçük projeler üzerinde rölyef çalışabilirsiniz. Kırtasiye ya da hobi dükkanlarından satın alacağınız rölyef malzemeleri ile evde kendi sanatsal çalışmalarınızı yapabilir, fazla masraf gerektirmeyen bu özel sanat türü ile vaktinizi değerlendirebilirsiniz.

Exit mobile version