Neyin Ne Olduğunu Öğreneceğiniz Tek Adres

PRP tedavisi nedir?

prp, prp tedavisi, prp tedavisi nedir

Yeni bir cilt gençleştirme yöntemi olan PRP uygulaması son zamanlarda gelişmiş bir uygulamadır. Peki sıkça sorulan PRP tedavisi nedir? PRP, “Platelet Rich Plasma-Platelet (trombosit, pıhtı hücresi) yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması” ile adlandırılan tedavi aşamasıdır. PRP uygulamasında bireyin kanından oluşturulan platelet hücreleri ve büyüme etkenlerinden zengin plazma kullanılır;

PRP KİMLER TARAFINDAN VE NASIL YAPILIR?

Buraya dikkat son zamanlar bazı kuaförlerin bizde estetik uzmanıyız demesiyle can sıkıcı durumlara tanık olduk. PRP medikal bir uygulamadır. Sadece doktorlar tarafından uygulanmalıdır. Doktor hastasına teşhisi koyduktan sonra içinde özel bir jel olan ufak tüplerin içine çok az seviyede kan alınır ve santrifüj işlemi yapılır. Bu işlemin bitiminde tüplerdeki kan bileşenlerine ayrılır; öyle ki her mililitresinde yaklaşık 200.000 trombosit bulunan bu kanın kırmızı hücrelerden meydana gelen bölümü ayrılır, böylece mililitrede 1,5 milyon civarı trombosit sıklığına kavuşmuş bir jel elde edilir. İşte bu işleme PRP adı verilir.

Trombositlerin kanın pıhtılaşmasıyla alakalı fonksiyonunun ötesinde doku hasarının iyileşmesini sağlayan büyüme faktörlerini salgılama işlevi de vardır. Dolayısıyla santrifüj işlemi gerçekleşen kandan elde edilen PRP, yani trombositi hayli çok olan kısım ya mezoterapi işlemiyle ya da maske haline getirilerek yüz, boyun, saç, eklem gibi arzu edilen bölgeye işlem yapılır. Öte yandan dokularda oluşan hasarın ya da yaşlanmanın etkisini geriletecek doğal büyüme etkenleri istenen bölgeye uygulanmış olur.

PRP’NİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Ozon ve mezoterapi gibi tedavileri PRP ile birlikte uygulamak, tedavi aşamasını hızlandırır ve kesin sonuç alınmasını sağlar. Haliyle PRP tedavisi kırışıklık, leke oluşumları, sivilce ve yara izleri, cilt çatlakları ve saç dökülmelerinde, kas ve eklem hastalıkları, akut ve kronik ağrıların tedavi aşamasında yapılır. Uygulama aşamasından sonra ciltte sarma ve kırışıklık izlerinde gözle görülür bir iyileşme yaşanır.

PRP SANILDIĞI GİBİ KÖK HÜCRESİ TEDAVİSİ MİDİR?

Sanıldığının aksine PRP tedavisi bir kök hücre tedavisi değildir. Bu tedavi, bütün süreci başlatan trombosit miktarını çoğaltır. Uygulama sonrasında deride oluşan fibrin ağları etrafındaki kök hücreleri de kendi yapısına birleştirerek dolaylı olarak kök hücreler ile çalışır. Böylelikle cilde platelet hücrelerinden zengin PRP tedavisi yapıldığında ciltte onarılma ve yenilenme süreci tetiklenmiş olur.

PRP NE SIKLIKLA YAPILIR VE KİMLERE UYGULANMAZ?

PRP tedavisi 1-4 hafta sıklığında 4-6 seans yapılmalıdır. PRP 6-12 ay sonra tekrardan uygulanabilir. Kan sulandırıcı alanlara, kanser öyküsü olanlara, kan hastalığı yaşayanlara, otoimmün hastalığı olanlara, yapılacak alanda enfeksiyon ve iltihap olanlara, gebe ve emzirenlere bu uygulama kesinlikle uygun görülmez.

PRP UYGULAMASI NE KADAR SÜRER VE ZAMAN SONUÇ ALINIR

Bireyden kan alındıktan sonra PRP hazırlanması yaklaşık 8-15 dk. sürer. PRP’nin cilde uygulanması 10-20 dk. sürer. PRP tedavisi cildin kendini yenileme esasına dayanır. Haliyle tedavi sonuçları ikinci veya üçüncü seanstan sonra ortaya çıkar. PRP tedavisi yapıldıktan sonra ciltte sıkılaşma ve sarkmada azalma, kırışıklıklarda hafifleme, ciltteki lekelerde aydınlanma, cilt renginde parlaklık ve izlerde azalma meydana gelir.

PRP UYGULAMASININ EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ NEDİR?

Tüm bu aşamalardan sonra tabi ki bu uygulamanın gençleştirici etkisi dolgu ve benzer uygulamalarda elde edilen etkiler gibi sadece belirli alanlara yoğunlaşmış olmaması, derinin daha büyük bir bölümüne yayılması ve daha kalıcı olması en önemli avantajıdır. Diğer yöntemler belli bir süre devam eder, fakat PRP’nin olumlu sonuçları tamamen uygulanan kişiye aittir ve kalıcıdır.

PRP TEDAVİSİNİN YAN ETKİSİ VAR MIDIR?

PRP tedavisi tamamen bireye özel olduğundan dolayı herhangi bir yan etki gözlenmez. Kişinin kendi kanı kullanıldığı için alerji riski düşüktür. Enjeksiyon bölgesinde birkaç saat süren kızarıklık dışında olumsuz bir etki oluşmaz. Fakat dikkat edilmesi gereken bir husus var ki işlem sonrası aynı gün banyo yapılmamalı ve düzenli bir şekilde güneşten korunmak gerekmektedir.

 

Exit mobile version