Propolis Nedir?

Propolis Nedir?

Son yıllarda adını sıkça duymaya başladığımız, faydaları ve vücuda etkileri dilden dile dolaşan propolis nedir? Yunanca pro (müdafaa) ve polis (şehir) kelimelerinden türetilmiş olan propolis, dünyanın en güçlü antioksidanlarından biridir. Normalde arıların, kovanlarında bulunan çatlak ve hasar görmüş alanları tamir etmek için kullandıkları propolis bitkilerin tomurcuk , yaprak ve saplarından toplanır. Tamamen doğal bir arı ürünü olan propolis, kahverengi ve​ reçinemsi bir yapıdadır. Çok etkili bir antioksidan ve antimikrobiyal olan bu özel ürün, bağışıklıktan tutun kanser türlerine kadar birçok  alanda faydalıdır. Peki önemi bu denli büyük olan propolisin faydaları nelerdir? Propolis nasıl tüketilir?

Propolisin Faydaları Nelerdir?

  • Propolis B1, B2, C ve E vitamini ile bakır, çinko, demir, magnezyum, kalsiyum açısından son derece zengindir.
  • Antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde vücutta bulunan virüs ve bakterileri kısa sürede yok eder. Özellikle çocukların kreş, okul vb. gibi kapalı ve kalabalık alanlarda mikrop ve virüslerden korunmasına yardımcı olur.
  • Anti-fungal ve anti-viral özellikleri vardır.
  • Bağışıklığı güçlendirir. Bu sayede vücut hastalıklarla daha kolay ve etkili savaşır. Düzenli tüketildiğinde hastalıklara yakalanma sayısını ve riskini azaltır.
  • Çocuklarda sıkça görülen solunum yolu ve orta kulak enfeksiyonu gibi rahatsızlıklarını önlemede etkilidir.
  • Propolisin faydalarından bir diğeri de antikanser ve antioksidan olmasıdır. Antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki serbest radikaller ile savaşır, başta göğüs kanseri olmak üzere kanser türleri ve  önemli rahatsızlıklara karşı vücudu korur.
  • Mide ülseri tedavisinde destekleyicidir.
  • Kadınlarda düzenli kullanımı vajinal sağlığın korunmasında yardımcıdır.
  • Ağızdaki cerrahi yaraların iyileşmesinde, diş eti iltihabı ve ağız kokusu gibi diş ve ağız problemlerinde etkilidir.

Propolis Nasıl Kullanılır?

Propolisi damla ya da suda çözü​n​ebilen türü olmak üzere iki farklı şekilde satın alabilirsiniz. Eğer damla olarak tüketilecekse yetişkinler için günlük 20, çocuklar için günlük 10 damla önerilen kullanım türüdür. Eğer ballı propolis tüketilecek ise günde 1 çay kaşığı tüketmek yeterlidir. Propolisi su, meyve suyu, süt gibi içeceklere katabileceğiniz gibi bal, pekmez ya da yoğurt gibi yiyecekler ile karıştırarak da tüketebilirsiniz.

Propolisi aşırı tüketmek faydadan çok zarar verebileceği için kullanmadan önce kullanım talimatlarını okumanızı, doktorunuza danışarak kullanım oranları hakkında bilgi almanızı öneririz.