Poşe Yumurta Nedir?

Poşe Yumurta Nedir?

Kahvaltı mekanlarının yeni favorisi, görüntüsü ve tadı ile kahvaltıda değişiklik arayanlar için harika bir seçenek olan poşe yumurta nedir? Sofralarımızın vazgeçilmez besini olan yumurtayı birçok farklı yöntemle pişirmek mümkün. Haşlama, çırpma gibi pişirme yöntemlerinin dışında hayatımıza yeni bir yumurta pişirme yöntemi daha dahil oldu. Poşe etme tekniği. Poşe etme tekniği de aslında bir tür haşlama yöntemi. Ancak burada yumurta kabukları ile değil su içerisine kırılarak haşlanır. Oldukça ilginç görünen bu yöntem aslında bir o kadar da basit.

Poşe Yumurta Nasıl Yapılır?

Poşe yumurta su içinde haşlandığı için oldukça hafif, lezzetli ve vitamin değeri yüksek bir yiyecek. Doğu Karadeniz yöresinin meşhur yiyeceklerinden biri olan çılbırla benzerlik gösteren poşe yumurtanın püf noktası sarının akışkan halini koruyarak beyazını tam pişirmek. Peki su içine atılan yumurta nasıl bu kıvamda pişirilebilir?

Poşe yumurta yapabilmek için ihtiyacınız olan malzemeler;

  • 2 yumurta
  • Su
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 2 yemek kaşığı sirke

Çok pratik bir yemek türü olan poşe yumurtayı yapmak için öncelikle suyu bir tencerenin içerisinde kaynatın. Kaynayan suyun içerisine tuz ve sirkeyi ekleyip biraz karıştırın. Yumurtaları dikkatli bir şekilde tencerenin içerisine kırın. Eğer dağılmasından korkuyorsanız yumurtayı önce bir kaba kırıp ardından kaynar suyun içerisine bırakabilirsiniz. Yumurta beyazının dağılmamasına dikkat edin. Eğer yumurtanın kayısı kıvamında olmasını istiyorsanız bunun için 3 -4 dakika arası pişirmeniz yeterli. Yumurtaları bir kaşık yardımı ile alıp parmağınızla ortasına bastırıp kontrol edin. Eğer yumurta sarısı yumuşak, beyaz pişmiş ise olmuş anlamına gelir. Daha sonra yumurtaları bir kağıt havlu üzerine alın ve suyunu emmesini bekleyin. Poşe yumurtanızı bu hali ile yiyebileceğiniz gibi kızarmış ekmek üzerine koyabilir, hamburger ekmeği ile birleştirebilir, domates, avokado, salam ya da farklı yeşillikler ile süsleyebilirsiniz.

Poşe yumurta yaparken mutlaka derin bir tencere tercih etmelisiniz. İçerisine yumurtanın yarısına kadar suya gömüleceği şekilde su eklemelisiniz. Tuz ve sirke dışında suya limon suyu da ekleyebilirsiniz. Poşe yumurta yapmanın püf noktalarından biri de poşe işlemine geçilmeden önce ateşin kısık seviyeye alınması ve yumurta tencereye konduktan sonra kapağının mutlaka kapatılması. Tüm bu püf noktalarına dikkat ederseniz kahvaltılarınızda herkesi hayran bırakacak lezzette poşe yumurtalar hazırlayabilirsiniz.