Podcast Nedir?

Podcast Nedir, podcast nasıl çalışır, podcast ne işe yarar

Podcast Nedir?

Günlük hayatın koşturmacası içinde indirmek isteyip de vakit bulamadığınız dosyaları taşınabilir cihazlarınızdan indirip dinleyebilmenizi sağlayan podcast nedir? Podcast internetin olduğu her ortamda otomatik olarak müzik ya da konuşma gibi dosyaları indirebileceğiniz bir programdır. iPod ve broadcast terimlerinden gelen podcastı yapabilmek için iPod ‘a değil sadece MP3 oynatıcıya sahip olmanız yeterlidir. Podcast, podcasting yapan sitelerden yapılır. Bu siteler üzerinden medya dosyalarını indirebilir, indirdiğiniz dosyaları taşınabilir bir aygıta kolayca yükleyebilirsiniz.

Podcast, bir diğer kullanılan tabiri ile podcasting, abone olunan bir sistemdir. Sistemde RSS kaynağı ile aboneliğinizi gerçekleştirebilir ve sistemi istediğiniz gibi takip edilebilirsiniz. Uygulama üzerinden sadece müzik dosyalarını değil ses, haber kaynakları, video gibi farklı medya dosyalarını da bilgisayarınıza kısa sürede indirebilirsiniz.

Podcast Çeşitleri

Podcast ‘ın ses, video, roman gibi farklı türleri bulunur. Ses podcastı , en çok indirilen podcast çeşitlerinden biridir. Adı üstünde sesli medya dosyalarını indirebileceğiniz bu türde, dilerseniz ses dosyalarına abonelik oluşturabilir, otomatik olarak bu dosyaları taşıyabilir ya da bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Video podcastı ise video kliplerinden ve video serilerinden oluşur. .m4v ya da mp4 H.264 biçimleri mevcuttur. Video podcastında internet ortamında paylaşılan video – tv showlarını, bu show yayınlarına ait geçmiş ya da yeni bölümleri, bulabilir, dilerseniz indirebilirsiniz.

Bir diğer podcast çeşidi olan zengin podcast ise ses dosyalarının kişileştirilmiş, resimler ile sunulmuş hallerine denir. Bu dosyaları daha çok bir slayt gösterisi olarak düşünebilirsiniz. Kimi dosyalar içlerinde hiperlink barındırabilir. Son podcast türü olan podcast romanları ise edebi çalışmaları yani kitapları içerir. İstediğiniz kitapların bölümlerine teker teker ulaşabilir ya da romanların tamamını indirerek medya oynatıcınıza yükleyebilirsiniz.

Podcast Nasıl Kullanılır?

RSS üzerinden internete sunulan podcastları kullanmak için Android, iOS, Symbian, Blackberry OS ve Windowsphone işletim sistemleri ile çalışan cihazlardan herhangi birine sahip olmanız yeterlidir. Herhangi bir medya dosyasını dinlemek ya da indirmek istiyorsanız siteye abonelik gerçekleştirmeniz gerekir. Çoğu podcastı  iTunes Store üzerinden ücretsiz olarak indirilebilirsiniz. Eğer aboneliğinizi iptal etmek istiyorsanız In  My Podcast  iTunes bölümünden aboneliğinizi ücretsiz bir şekilde kolayca iptal edebilirsiniz.