Pestisit Nedir? Pestisit Hakkında Merak Ettikleriniz

Pestisit nedir? Pestisit Çeşitleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Pestisit Nedir?

Zaman zaman adını duyduğunuz pestisit hakkında merak ettiklerinizi sizlere ulaştırıyoruz. Pestisit nedir, yararları nelerdir? Çeşitleri ve kullanım alanları hakkında bilgi vererek, merak ettiğiniz tüm soruların cevaplanmasını sağlıyoruz.
Pestisit nedir sorusuna verilecek en net cevap; zararlı böcekleri ya da yabani otları kontrol altında tutmak için kullanılan maddelere verilen isimdir şeklinde yapılır. Pestisit çok sayıda işlevi olduğundan farklı içerikleri bulunur. Bu içerikler üzerinden kullanım alanının da ne olduğunu bildirerek, pestisit hakkında size en detaylı bilgileri sunuyoruz.

Pestisit Çeşitleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Doğada çeşitli işlevlerini değerlendirmek amacıyla kullanılmaktadır. Her bir çeşidin gfarklı amaçlar için farklı alanlarda kullanıldığını söyleyebiliriz. Kullanım alanının ise canlılardan korunma ya da yok etme olduğunu söyleyebiliriz. Korumanın gerek duyulduğu her alan için değerlendirilebilir.
Pestisit çeşitleri aşağıdakidir gibidir.

  • Bitki öldürücü ve Hayvan öldürücü
  • Böcek üretimini düzenleyici
  • Solucan öldürücü
  • Karınca öldürücü ve Yumuşakça öldürücü
  • Balık öldürücü
  • Kemirgen ve Kuş öldürücü
  • Bakteri öldürücü ve Mantar öldürücü
  • Böcek kovucu
  • Antiseptik ve dezenfekan gibi çeşitleri bulunuyor.

%80’e yakın bir oranla, yabani bitki öldürücü olarak kullanılmaktadır. Bitkileri koruma amaçlı kullanılan pestisit zararlı böceklerin ve zararlı otların yok edilmedi için kullanılır. Bunun dışında hastalık ve mikropları da aynı şekilde yok eder. Canlıların uzak tutulması, yok etmesi amacıyla kullanılmaktadır. Diğer canlılara karşı zararlı etkilerinin olduğunu söyleyebiliriz.

Pestisit Yararları Nelerdir?

En büyük yararı, yararlı bitkilerin pestisit tarafından korunmasıdır. Bunun dışında mikropların öldürülmesi amacıyla da tercih edilen bir madde olduğunu söyleyebiliriz. Zararlı böceklerin, bakterilerin ortadan kaldırılmasını sağladığından, oldukça önemli bir maddedir. Çeşitleri üzerinden, hangi noktalarda yarar sağladığını çok kolay teşhis edebilirsiniz.

Pestisitin Zararları Nedir?

Sahip olduğu yararların yanında, çevreye vermiş olduğu bazı zararlar da bulunmaktadır. Pestisit zararlı adı altında yapmış olduğu araştırmalar sonucunda, zararlarına da ulaşabilirsiniz İlk olarak çevreye vermiş olduğu zararın; havayı ve suyu kirletmek olduğunu söyleyebiliriz. Hava yoluyla taşınma özelliği bulunduğundan, pestisit zararlarının çok daha hızlı şekilde yayılma ihtimalinin olduğunu söyleyebiliriz.