Peksimet Nedir?

Çok eskiden beri annelerimiz tarafından yapılan ve birçok yemeğin yanında tüketilen peksimet mutfakların beğenilen tadıdır. Peksimet nedir sorusu sürekli dilden dile yayılmaktadır. Peksimet, pişirilmeden hemen sonra incecik dilimler şeklinde kesilerek ve ısıya maruz bırakılarak uzun süre bayatlamadan kalan bir ekmek türüdür. Ekmek kadar yumuşak olmasa da çok lezzetli bir ana yiyecek maddesidir. Peksimet için bir emek harcandığı doğrudur. Bu sebepten dolayı peksimet için emek verilen bir yiyecek diyebiliriz. Uzun süre dayandığı içinde sürekli evimizde bulunan bir yiyecek grubudur. Çok eskiden savaş olan yıllarda yapılan peksimet askerlerin yanından ayırmadığı unlu bir yiyecektir.

Peksimet Nasıl Yapılır?

Peksimet unlu bir mamuldür. Peksimetin yapılabilmesi için ince dilimler haline getirilmesi gerekir. Peksimet ince dilimli ekmeklerin fırın gibi gereçlerde ısıtılarak kurutulmasıyla elde edilir. Nemli olmayan ve ısı ayarı normal seviyede olan yerlerde saklanmalı ve naylon kaplar içine asla konulmaması gerekir. Peksimet yaparken ekmeğe çok dikkat edilmesi gerekir. Bozuk veya küflü olan ekmeklerden peksimet yapılmaması gerekir. Peksimet yapımında pişirecek fırının özellikleri de önemlidir. Çok yakmayacak şekilde ayarlanmalı tahminen 100-120 santigrat derecede olması gerekmektedir.

Peksimet Nerelerde Kullanılır?

Peksimet, genelde sulu yemeklerin yanında kullanılmaktadır. Yapısı gereği gevrek olduğundan dolayı kuru yiyeceklerle tüketilmemesi gerekir. Özellikle çorbalarda sıklıkla yenmektedir. Peksimet ince dilimler halinde olduğundan dolayı kahvaltıda da tüketilmektedir. Tamamen tercih sebebi olan peksimet kuru ve sert olduğundan bazı kişiler tarafından da tercih edilmez. Peksimeti bazı dönemlerde diyet yapan kişiler kullanmaktadır. Daha doyurucu özelliğinden dolayı bir dilim yenmesi halinde tokluk hissi uyandırmaktadır.

Peksimet Kaç Kaloridir?

1 dilim peksimet yaklaşık olarak 42 kaloridir. Besin değeri yüksek olduğundan ve karbonhidrat ürünü olarak bilindiğinden dolayı fazla tüketilmemesi ayrıca vurgulanır. Hızlı zayıflamak isteyen kişiler günde sadece bir dilim peksimet tüketmeleri daha uygun olur. Bir dilim peksimet asla kilo verdirmez aksine verdirir. Peksimet için dikkatli kullanıldığından masum bir yiyecek diyebiliriz. Peksimet tüketirken mutlaka spor da yapmanız önerilir. Peksimet ekmek yerine geçtiğinden asla başka bir karbonhidratla birlikte tüketilmemesi gerekir.