Kan tahlili analizi: PCT nedir?

Kan tahlili analizi: PCT nedir?
Kan tahlili analizi: PCT nedir?

PCT Nedir?

Kan tahlili kısaltmalarının en gözdelerinden ne anlama geldiği en merak edilenlerden PCT nedir? PCT nedir sorusuna yanıt vermek için aslında öncelikle kan tahlili sonuçlarınızı mutlaka bir uzmana gösterip daha sonra var olan rahatsızlığınızla ilgili bilgi almanızda fayda var. Çünkü kan tahlilinizde olan herhangi bir değer mutlaka bir hastalığınız olduğuna işaret etmeyeceği gibi ciddi bir hastalığın varlığının da kanıtı olabilir.

Gelelim PCT nedir sorusunun yanıtına… PCT Prokalsitonin testi anlamına gelen kanda bulunan Prokalsitonin oranını gösteren bir değerdir. PCT özellikle enfeksiyonların teşhisi için önemli bir biyolojik göstergedir. Grip, yüksek ateş gibi şikayetlerle doktora gittiğinizde kan tahliliniz arasında enfeksiyon oranını ölçmek için mutlaka PCT değerini göreceksiniz.

Bakteriyel enfeksiyonları adeta bir dedektif gibi tespit ettiren bu değer, yüksek ateş gibi durumlarda istenebileceği gibi beyaz kan hücresi sayım gibi testlerden önce de istenebilir.

PCT nedir?’in sorunsalı Prokalsitonin neye denir?

Prokalsitonin tiroit bezlerinde üretilen ve kalsitonin isiml hormonu salgılayan bir polipeptittir. Ciddi bir enfeksiyonun hemen ardından 2 ila 4 saat arasında bağışıklık hücreleri prokalsitonin hormonu üreterek PCT seviyesinin yükselmesine neden olur. PCT bakteriyel enfeksiyonlarda yükselir. Dolayısıyla kanda bulunan PCT seviyesinde çok ciddi bir artış beklenmezken daha hayati bir hastalık olan tiroid kanserinde yükselmesi de mümkündür.

PCT yüksekliği ne anlama gelir?

Kan tahlilinde PCT oranının yüksek olduğunu işaret eden bir durum varsa bu bakteriyel enfeksiyonun olduğuna işaret ediyor olabilir. Ancak bu enfeksiyonların ciddiyeti PCT oranının da ne kadar yükseldiğini ortaya koyabilir.

Mesela yüksek PCT seviyesi, ciddi bakteriyel enfeksiyonların işaretçisi olabileceği gibi aynı zamanda sepsis yani bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan bakterinin oluşmasının işaretçisi de olabilir. Sepsis bağışıklık sistemini bir anda çökertebilen ölümcül bir enfeksiyondur. Yüksek PCT aynı zamanda septik şok beklentisinin de işaretçisi olabilir.

PCT düşüklüğü nedir?

Kanda PCT yüksekliğinin ciddi hastalıkların işaretçisi olabileceği doğrudur ancak sanmayın ki PCT’nin düşüklüğü de ‘adam sende’ bir durumdur. Kandaki düşük PCT, bakteriyel enfeksiyonun olduğuna ancak bu enfeksiyonun henüz yayılmamış olduğuna işaret eden düşük oran aynı zamanda organ nakli yapılmışsa vücudun organı kabul etmediğinin de kanıtı olabilir.

Bu oranları bilgi amacıyla araştırıyorsanız sorun yok ancak siz siz olun bir uzmana görünmeden kendinize teşhis koymayın.