Finans Piyasaları Takipte: Parite Nedir?

parite nedir, parite ne demek, parite anlamı nedir

Günümüz finans piyasalarının olmazsa olmaz konularından biri olan parite nedir, ne anlama gelir? Parite bir ülkenin parası ile diğer iki ülkenin parasının ilk ülke parası karşılığındaki değerine verilen isimdir. Yani farklı ülkelerin para birimlerinin birbirlerine olan oranına parite adı verilir. Pariteleri ülke para birimlerinin faiz oranları ekiler. Ayrıca ülkelerin içerisinde bulunduğu ekonomik koşullar da pariteleri etkileyen faktörler arasında yer alır.

Parite Nedir? Parite Ne Anlama Gelir?

Türkçe sözlükte eşitlik anlamını taşıyan parite kelimesi finans dünyasının en önemli kavramlarından biridir. Parite denince akla ilk olarak EUR ve USD gelebilir ancak genel olarak parite bir ülkenin farklı bir ülkenin para birimi cinsinden ifadesidir. Döviz çifti olarak da tanımlanan parite işlemi, bir para biriminin satılıp aynı anda farklı bir para biriminin alınması ile gerçekleştirilir. Parite işlemi gerçekleştirilirken alınıp satılacak para biriminin değerleri ve ait oldukları ülkelerin ekonomik durumları karşılaştırılır. Bir parite çiftindeki ilk para birimi Baz döviz (Base Currency) olarak adlandırılır. Paritenin ikinci para birimi ise Karşıt Döviz (Counter Currency) ‘dir. Örnek vermek gerekirse USDTRY paritesindeki baz döviz amerika dolarıdır. USDTRY paritesindeki karşıt döviz ise Türk lirasıdır.

Parite Nasıl Hesaplanır?

Pariteler para birimlerinin sahip olduğu uluslararası kodlar ile ifade edilir. Örneğin EURO’ nun DOLAR cinsinden değerini ifade eden parite birimi EURUSD paritesidir. EURUSD paritesi EURO ve DOLAR’ ın uluslararası kodları olan EURUSD ile ifade edilmektedir. Pariteler bir formül aracılığı ile hesaplanır. Örneğin Euro’nun 3 TL Dolar’ın 2 TL olduğu bir durumu düşünelim. Bu rakamlara göre Euro Dolar paritesi 3/2 = 1,5 olacaktır. Dolar Euro paritesi ise aynı formüle göre 2/3=0,66 olacaktır. Bir yatırımcı EURUSD paritesine göre alım (Uzun pozisyon) yaptığında Euro almış karşılığında ABD Doları satmış, satış (Kısa Pozisyon) yaptığında ise Euro satıp ABD Doları almış olacaktır.

Forex piyasalarında işlem hacminin en yüksek olduğu ve en fazla işlem göre pariteler; EURUSD paritesi (Euro/ Amerikan Doları), USDJPY (Amerikan Doları/ Yen), GBPUSD paritesi (Sterlin/ Amerikan Doları), AUDUSD (Avustralya Doları/ Amerikan Doları) ‘dir.