Neyin Ne Olduğunu Öğreneceğiniz Tek Adres

Öreke Nedir, Ne Amaçla Kullanılır?

öreke nedir? öreke ne amaçla kullanılır?

Öreke Nedir?

Öreke nedir? Oldukça zengin olan dilimizde bazı kelimeler var ki kendi anlamları sorulduğu zaman tam olarak ifade etmemiz mümkün olmaz fakat başka anlamlarını çok iyi biliriz. Bu kelimelerden bir tanesi de öreke. Normalde kullanılan tabirine bakıldığı zaman anlamından çok daha farklı bir şekilde kullanıldığını görmek mümkün. Genelde bu tabir saçma olduğu düşünülen bir söze karşılık olarak söylenmektedir. Ayrıca şaşma durumlarında da yine bu sözcüğün kullanıldığını görmek de mümkündür. Peki, öreke kelimesi yalnızca bu anlamda mı kullanılıyor ya da gerçekte ne anlama geldiğini hiç merak ettiniz mi?

Örekenin Kökeni ve Anlamları

Yapılmış olan araştırmalar sonrasında da görülebileceği üzere öreke kelimesinin kökeni Rumcadan gelmektedir. Türkçeye Rumcadan geçen kelimenin temel kökeni ise İtalyanca roccaya dayanmaktadır. İtalyancaya ise Almancadan geçmiştir. En temel tabiri ile keten ya da yün gibi lifli olan malzemelerin üzerine tutturulduğu bir ucunda çatal olan değnek anlamına gelmektedir. Eğirme işlemi esnasında kirmen ya da iğ ile beraber kullanılmaktadır. Eğrilmek istenen keten ya da yün tarzındaki materyal öncelikli olarak örekenin üzerine sarılacaktır. Sonrasında ise buradan kirmene ya da iğneye boşaltılma işlemi yapılırken iki dönme hareketi yapılacaktır.

Bununla birlikte uzun boylu adamlar da pek çok farklı yörede öreke ismi ile adlandırılmaktadır. Ayrıca yün tarağına da öreke ismi verilmiştir. Örekede kullanılmakta olan keten, aynı isimdeki bitkinin liflerinden yapılmış olan dokumadır. Bu bitkinin çiçekleri mavi renktedir ve beş taç yapraklıdır.

Çatal ise iki ya da daha fazla kola ayrılmış olan değneğe verilen isimdir. Bununla beraber dallı olan şeylerin her bir koluna da çatal ismi verilmektedir. Ayrıca ağaç ve yol gibi kollara ayrılmış olan şeylerin ayrılma yerlerine da çatal denilir. Dirgen; yemek yeme adına kullanılmakta ola iki, üç ya da dört uzun dişli ve çoğunlukla metal olan araca denilmektedir. Dirgeni iki farklı anlamda kullanmak da mümkündür.

Her ne kadar öreke birçok farklı anlamda kullanılsa da gerçek anlamının da bilinmesi, bu kelimenin çok daha etkili bir şekilde kullanılmasına olanak sağlayacaktır.

Exit mobile version