Havaalanında Beklemeye Son : Online Check in Nedir?

blank
online check in nedir ve nasıl yapılır , online check in faydaları

Son yıllarda uçak yolcularının havaalanlarında büyük kolaylık yaşamasını sağlayan online check in nedir? Online check in uçak bileti almış yolcuları havaalanlarında uzun kuyruklarda beklemekten kurtaran online bir uygulamadır. Online check in işlemi sayesinde yolcular kontuar sırasında beklemek zorunda kalmazlar. Özellikle yoğun bir iş hayatı olan kişiler için büyük bir vakit kazancı olan online check in hemen hemen tüm hava yolu firmalarında uygulanan bir yöntemdir.

Online Check in Nasıl Yapılır?

Online check in bilgisayar başında kolayca yapılabilen bir işlem. Evinizden çıkmanıza gerek kalmadan, bulunduğunuz ortamda rahatça aldığınız bilet ile online check in yapabilirsiniz. Online check in sistemi sayesinde sadece zamandan tasarruf etmekle kalmaz uçakta oturmak istediğiniz koltuğu da kendiniz seçebilirsiniz. Firmaların büyük bir çoğunluğunun ücretsiz olarak verdiği online check in sistemini kullanabilmeniz için öncelikle biletinizi almış olmanız gerekiyor. Biletinizi aldıktan sonra uçuş saatinize bir iki gün kala uçak biletinizi aldığınız firmanın web sitesi üzerinden online check in işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Online check in yapabilmek için firmanın web sitesinde bulunan “online check in” sekmesine tıklamalısınız. Ardından açılan kutuya PNR kodunuzu (rezervasyon numarası)  ve ad soyad bilgilerinizi girmelisiniz. Eğer firma bu alanda koltuk seçimine izin veriyorsa istediğiniz koltuğu seçerek işleminizi tamamlamalısınız. Kimi hava yolu firmaları bu alanda yemek seçimi ve ek bagaj hakkı gibi işlemlerin de yapılabilmesine izin verebilir.

Online check in işleminizi tamamladıktan sonra tarafınıza hava yolu firması tarafından e-mail ve SMS yolu ile bir barkod ulaşır. Bu barkod uçağınıza binmeden önce güvenlik geçişlerinden rahatça geçebilmenizi, check in işleminizi tamamladığınızı belirtir. Uçuş biniş kartı olarak kullanılabilen barkodu dilerseniz telefonunuzdan okutabilir, dilerseniz basılı olarak kullanabilirsiniz.

Online check in yapmanın faydalarından bir diğeri de bagajı olan yolcuların havaalanında bulunan online check-in bankolarına bagajlarını rahatça teslim edebilmeleri. Siz de online check in sisteminin faydalarından ve rahatlığından yararlanmak istiyorsanız uçuşunuza 24 ya da 72 saat kala işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Online check in işlemini en geç uçağın kalkışına 45 veya 60 dakikaya kadar yapabileceğinizi unutmayın.