Ofsayt Nedir Sorusuna Kesin Cevap

ofsayt nedir sorusuna kesin cevap. Ofsayt hakkında merak ettiklerinizi, ofsayt sorusuna kesin cevap yazımızda bulabilirsiniz.

Ofsayt Nedir?

Ofsayt nedir sorunuz cevapsız kalmasın. Çoğu zaman sorular ofsayt soruları, pek çok kişi tarafından uzun bir cevabı olduğuna yönelik cümlelerle cevaplanmak istenmez. İşte size ofsayt nedir sorunun en kesin cevabı. Net bir şekilde edinmiş olduğunuz bu bilgi üzerinden, direkt olarak karşı tarafa anlatarak sorunun çözülmesini sağlayabilirsiniz.

Ofsayt Pozisyonu

Ofsayt pozisyonu rakibin kalesine doğru gol atmak üzere ilerleyen kişinin, eğer o an önünde iki tane rakip takımın oyuncusu yoksa direkt ofsayt olacaktır. Oyuncular bunu bilerek oynamaya dikkat etmelidir. Siz ise maçı izlerken, eğer kendi takımında olan oyuncunun rakip kaleye doğru tek başına koştuğunu görürseniz ofsayt olduğunu bilmelisiniz. Mutlaka karşı takımın kalecisi ile diğer takımdan gol atacak olan kişi arasında kalecinin takımından birinin olması gerekiyor.

Örnek: Son olarak örnek vermek gerekirse, diyelim ki siz gol atacaksınız. Top ayağınızda ve sürerek karşı tarafın kalesine ilerliyorsunuz. O esnada sizin kaleciyle aranızda kimse yok. Bu durumda sonuç ofsayt olacaktır. Mutlaka siz gol atmaya giderken, önünüzde birilerinin olması ya da o esnada kaleci ile aranıza kalecinin takımından birisinin girmesi gerekir.

Ofsayt’ın Sahadaki Amacı Nedir?

Aslına bakılırsa tüm oyun kurallarında olduğu gibi futbol için de bu kural vazgeçilmezdir. Yani olmazsa olmaz bir kuraldır. Amacı oyunda bazı fırsatları değerlendirip, boş bir gol atılmasının önüne geçmektir.

Örnek: Siz rakip takımın kalesine yakın bir biçimde duruyorsunuz. O esnada sizin takımınızdan biri size topu atıyor. Siz de topu tutup direkt kaleye atarsanız gol olur. Ancak rakip takıma hiçbir şeklide savunma hakkı bırakmamış olursunuz. Bu sebeple, bu pozisyon ofsayt olur.

Ofsayt Olmasaydı Ne Olurdu?

Ofsayt olmasaydı ne olurdu sorusunun en güzel cevabı, herhalde futbolcuların bazılarının koşmadan da gol kralı olabilirler şeklindedir. Bu sebeple getirilmiş olan bu kural sayesinde, mutlaka golü atacak olan kişinin rakip takıma rağmen gol atması beklenir. Kişi rakibin kalesine yakın bir şekilde ona gol atılmasını bekleyerek direkt gol atamaz. Ofsayt olmaması için rakip takımın kendi sahasına girmesi gerekir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.