Öğretmen Adaylarının Dikkatine: Öabt Nedir?

öabt nedir, öabt sınavı nedir, öabt anlamı

Açılımı Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi olan öabt KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) lisans başvurusu esnasında karşılaşılan ve öğretmen adaylarını yakından ilgilendiren bir konu. Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’ndan farklı özellikler gösteren sınava yalnızca öğretmen olmak isteyen kişiler girebilir. Peki öabt nedir? Öabt sınavına kimler girebilir? İşte detaylar…

Öabt Nedir? Öabt Sınavına Kimler Girebilir?

Öabt sadece öğretmen adaylarının girebildiği bir sınav türüdür. Birçok bölümden oluşan ve her bölüm için farklı sürelerden meydana gelen sınavda süreler soru sayıları ile doğru orantılı olarak belirlenir. Öğretmenlik Alan Bilgisi Testine (ÖABT) öğretmen olmak isteyen kişilerin katılması zorunludur. Bu adaylar  Genel Yetenek-Genel Kültür ile Eğitim Bilimleri sınavları ile birlikte öabt ‘ye girerek öğretmenliğe hak kazanır. Öabt ‘ye katılan öğretmen adayların sınavda katılacakları bölümün adını ve kodunu yazması gerekir. Kodlar şu şekildedir: 1) Türkçe 2) İlköğretim Matematik 3) Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji 4) Sosyal Bilgiler 5) Türk Dili ve Edebiyatı 6) Tarih 7) Coğrafya 8) Matematik (Lise) 9) Fizik 10) Kimya 11) Biyoloji 12) Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 13) Yabancı Dil (İngilizce) 14) Rehber Öğretmen 15) Sınıf Öğretmenliği 16) Okul Öncesi Öğretmenliği. Kodunu ve alanını değiştirmek isteyen adaylar  değişikliği başvuru süresi içinde ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden yapabilir.

Öğretmen Aday Bilgi Testinde her öğretmen adayı kendisine uygun olan alan ile birlikte genel kültür sınavlarına girmek zorundadır. Adayların yerleştirmelerinde öabt oldukça önem taşır bu yüzden yerleştirmelerde öabt sonuçlarına göre yüksek puandan başlayarak düşük puanlara kadar bir listeleme yapılır. Testten yüksek puan almış kişiler atama sonuçlarında da daha avantajlı sayılacaktır.

Öabt yani öğretmen aday bilgi testinde toplam 50 soru bulunur. Bu elli soru için öğretmen adaylarına toplamda 75 dakika (1 saat 25 dakika) verilir. Sınav Kamu Personeli Seçme Sınavına benzer bir mantıktan meydana gelir. Tıpkı kpss gibi öabt de genel kültür ve genel yetenek olmak üzere iki bölümden oluşur. Öğretmen Aday Bilgi Testi Türkiye’nin her şehrindeki öğretmen adaylarını ilgilendirse de sınav sadece belirli şehirlerde yapılmaktadır. Sınavın yapıldığı pilot şehirler ise şu şekildedir; Ankara, Adana, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Van, Trabzon, Samsun, Sivas, Malatya, Konya ve Kayseri.