Netflix Nedir? Nereden, Nasıl İzlenir?

Netflix Nedir?

Yenilikçi teknolojilerle yayıncılık sektörünün anlayışını değiştiren Netflix, 1997 yılında internet tabanlı video ve içerik dağıtım platformu olarak kurulan şirkettir. Netflix, geleneksel televizyonculuk anlayışını dijitale uyarlayan ve bilgi teknolojileri ile birleştiren platform tabanlı bir şirket olarak bilinir. Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan Netflix aralarında Türkiye’nin de dahil olduğu 190’dan fazla ülkede faaliyet göstermektedir. Dünyadaki en büyük dijital içerik yayıncılarından biri olan Netflix, dünyaca ünlü onlarca prodüksiyona ve yapıma imza atmıştır.

Netflix nedir sorusuna verilecek bir diğer yanıt ise dijital üzerinde faaliyet gösteren içerik tabanlı bir eğlence uygulaması olduğudur. Netflix, 160 Milyon saati aşkın video içeriği arşivi ile internet üzerindeki en büyük video – prodüksiyon portallarından biridir. Hem kendi üretimlerini hem de dizi, belgesel, film gibi yapımları dijitale adapte ederek yayımlayan bu uygulamanın, özellikle geleneksel televizyonculuğun dijitale dönüşümü aşamasında büyük rol oynadığını söylemek yanlış olmaz. Son zamanda yaptığı iletişim ve reklam çalışmaları ile Türkiye’de adından sıklıkla söz ettiren Netflix, dijital anlamda büyük bir değişime öncülük etmeyi sürdürecek gibi görünüyor.

Netflix İçerik Politikası Hakkında

Netflix içerik politikası, genel olarak online yayıncılığa öne çıkaran bir anlayışa sahiptir. Geleneksel mecralar için üretilmiş onlarca dizi, belgesel ve filmi dijitale adapte etmesinin yanı sıra kendi prodüksiyonlarıyla da geniş bir içerik havuzu oluşturmuştur. Günümüzün popüler dizileri arasında yer alan Narcos, Stranger Things, Black Mirror gibi kült yapımlar Netflix üretimidir.

Bir Dijital Ürün Olarak Netflix

Bir dijital ürün olarak Netflix kendi fiyatlandırma politikası bulunan ve kullanıcı segmentlerine göre üç adet premium satan bir uygulamadır. Web tabanlı ve mobil uygulama tabanlı portallara farklı içerik kalitelerine göre farklı fiyatlandırmalar sunan Netflix paketleri, internet üzerinden kolay bir şekilde satın alınabilir. Satılan paketlerin temel fiyatlandırma kriterleri arasında; izlenecek olan görüntünün kalitesi ve Netflix paketlerini farklı ekranlardan kullanabilme gibi opsiyonlar yer alır. Yine aynı şekilde Netflix, kullanıcılarına aynı hesaptan farklı oturumlar açabilme opsiyonu da verir. Bu sayede kullanıcılar yetişkin, çocuk ve aile modu gibi oturumlar oluşturarak izleme deneyimlerini çeşitlendirebilirler.