Muvazzaf nedir?

muvazzaf, muvazzaf nedir

Muvazzaf kelimesi internette son zamanların en çok aranan kelimesi oldu, Peki Muvazzaf nedir? Askeri okullara kayıt sırasında devamlı söylenen muvazzaf terimi, halkında haliyle merak ettiği bir kelime. Muvazzaf kime denir ve ne anlama gelir? İşte, çok sık sorulan bu kelime hakkında bilmedikleriniz…

MUVAZZAF KELİMESİ NE ANLAMA GELİR?

Türk Dil Kurumu’na göre Muvazzaf, Türk Silahlı Kuvetleri’nde subay veya astsubay rütbesindeki mesleği askerlik yapmak olan kişilerin icra ettiği görev süresine verilen isimdir. Sözleşmeli olan bu askerlik mesleğini icra eden kişiler rütbe olarak en yüksek yüzbaşı makamına gelebilmektedir. Öte yandan Muvazzaf sözcüğünün kökü Osmanlıca ve Arapça dillerinden gelir. Kısaca Türkçe karşılığı ise vazife gören kişidir. Öyle ki vazife başındaki mesleği asker kişiler muvazzaf olarak belirtilmektedir.

PEKİ MUVAZZAF ASKER KİME DENİR?

Askerlik mesleğini yada görevini sonlandırmış fakat eli silah tutan bireyler seferberlik durumunda silah altına alınıp asker olsalar da muvazzaf olmazlar. Bunun tam tersi yedek asker anlamına gelen kişilerdir. Haliyle muvazzaf ile yedek askerler birbirine karıştırılmamalıdır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kara, Hava, Deniz tüm kuvvelerinde askerlik yapan er ve erbaşların subay veya astsubay olabilmesiyle birlikte, sözleşmeli personele de muvazzaf denir. Bu kişiler sözleşmeli asker olduklarından en yüksek yüzbaşı rütbesine kadar yükselebilirler. Daha üst rütbelere sadece Askeri Lise ve Harp Okullarından mezun olan kişiler erişebilmektedir.

Öte yandan gençliğini Askeri Lise ve Harp Okulları’nda geçiren subaylara da muvazzaf denir. Bu bireylerin rütbeleri daha yükselebilir. Uzun lafın kısası muvazzaf nedir? sorusunun cevabını aslında kadrolu subay olarak bilinir.

SÖZLEŞMELİ VE MUVAZZAF ARASINDAKİ FARKLAR?

Sözleşmeli askerler için verilen görevi icra edemeyeceği hakkında şüpheler olmuştur. Özellikle bu tip sözleşmeli subaylar kendini kanıtlamak durumunda kalmışlardır. Haliyle çevrelerindeki Harbiyeli (muvazzaf) subaylar ufak yaştan itibaren beraber büyüdüklerinden dolayı sözleşmelilerin bu kişilere entegre olması güçtür. Ast rütbeli askerler çoğu zaman Harbiyeli (muvazzaf) subay ile beraber görev almak ister. Sözleşmeli subaylar için Türk Silahlı Kuvvetlerindeki denetlemeler daha zor geçer. Öyle ki en altından en üstü rütbesine kadar tüm askerler sözleşmeli ve muvazzaf subay arasındaki farkı bilir.