Bir Darbesi Öldürür : Muşta Nedir?

muşta nedir, muşta ne demek, muşta anlamı nedir

Dört parmağın girebileceği metal ya da paslanmaz çelikten imal edilen, ele takıldığında yumruğun demir bir yumruk haline gelmesini sağlayan muşta nedir? Muşta özellikle dövüş anında, atılacak yumruğun darp etkisini artırmak amaçlı kullanılan bir tür saldırı ve savunma silahıdır. Çoğunlukla metalden ya da paslanmaz çelikten imal edilir. Muşta avuca alınarak parmakların üzerinde bulunan deliklere takılması şeklinde kullanılır.

Muştanın Tarihi

Dilimize Hintçe mushti sözcüğünden geçen muşta kelimesi bir tür dövüş silahıdır. Bu dövüş silahının tarihteki ilk örneklerine Hindistan’da rastlanır. Geçmişte muşta aleti ilk olarak sert tahtalardan ya da boynuzdan imal edilmiştir. Bu aletler günümüzdekinin tersine parmaklara değil, ele takılmıştır. Tekko adı verilen bu alete Japon yakın dövüş sanatlarında da rastlanmaktadır.  Antik Yunan ve Roma dönemi incelendiğinde ise muştaların günümüzdekine yakın hali ile kullanılmaya başlandığı görülür. Bu dönemlerde eldivenler cestus adı verilen demir eklemeler ile muşta prensibine uygun olarak kullanılmıştır. Antik Yunan ve Roma döneminden kalma mozaik ve sporcu heykellerinden anlaşılan bilgilere göre muştalar bu dönemlerde boksorler tarafından kullanılmaktadır.

Amerikan İç Savaşı, 1. ve 2. Dünya Savaşları sırasında ise muşta yine sıkça kullanılan savaş silahları arasında yer alır. Ancak bu dönemlerde imalat şekli pirinç olarak değişmiştir. Muşta geçmiştekinden farklı olarak çift ağızlı bir kama (“Grabendolch” ya da “trench knife”) ile birleştirilmiştir. Bu dönemde kullanılan muştalar daha çok Alman ordusu tarafından Birinci Dünya Savaşı sırasında kullanılmak üzere tasarlanarak üretilmiştir.

Birinci Dünya Savaşı sonrası muşta, pirinçten değil alüminyumdan üretilmeye başlanmıştır. Bunun en önemli sebebi pirincin artık mermi kovanlarının imalatında kullanılmasıdır. Geçmişte daha çok askeri kullanıma açık olan muşta, 20. yüzyılın başlarında artık sivil kullanıma da girmiş ve zamanla birçok alanda kullanılır olmuştur. Günümüzde sert plastik, bornz, şam çeliği gibi farklı malzemelerden üretilen muşta  Hollywood, mafya, macera ve polisiye filmlerinde sıkça kullanılan aletler arasında yerini almıştır.

Milat öncesine kadar uzanan tarihi ile, en eski savunma silahları arasında sayılan muşta günümüzde koleksiyoncuların, antika piyasasının da ilgisini çeken, özel ürünlerden biridir.