Gel Selamlaşalım: Musafaha Nedir?

musafaha nedir, musafaha ne demek, musafaha anlamı

Halk dilinde tokalaşmak, selamlaşmak anlamına gelen, hadis ilminde önemi büyük olan musafaha nedir? Musafaha sözlükte yaymak, açmak, kaplamak; bağışlamak gibi anlamlara gelir. Hadis ilminde ise musafaha bir hadisin senedindeki râvî sayısının, aynı hadisi rivâyet eden bir başka kimsenin senedindeki ravî sayısı ile eşit olması anlamına gelir. Kıyaslanan hadisin isnadının âlî olduğuna işaret eden musafaha ile ilgili merak ettiklerinizi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Musafaha Nedir? Nasıl Yapılır?

Musafaha el sıkışmak, nazikçe dokunmak, selamlaşmak anlamlarına gelir. Bir tür ibadet türü olan musafahayı hem kadınlar hem de erkekler yapabilir. İnsanların birbirleri ile karşılaştıklarında selamlaşmaları, tokalaşıp kucaklaşmaları, musafaha yapmaları İslamın bir gereğidir. Bu yüzden bir kişinin başka bir kişi ile karşılaştığında musafaha yapması dini bir ibadet ve sadaka olarak görülür. Hz Muhammed bu konu ile ilgili şunları buyurmuştur:

“İki Müslüman karşılaşıp musafaha yaparlarsa, Cenâb-ı Hak, onlar ayrılmadan her ikisinin de günahını bağışlar.”

“Birbirlerinii seven iki kul karşılaştıkları zaman Resulullaha (a.s.m.) salavat getirirse, ayrılmadan önce Allah’ın affına ermiş olurlar.”

Bir kaynakta ise Hazret-i Ebû Zer musafaha ile ilgili şunları buyurmuştur:

“Resul-i Eklemle (a.s.m.) karşılaştığımz vakit sizinle musafaha yapar mıydı?”

Bu sual üzerine Hz. Ebû Zer (r.a.) kendi başından geçen nurlu bir hatırayı şöyle anlatır:

“Resul-i Ekrem Efendimizle (a.s.m.) karşılaşıp da musafaha etmediğimiz hiç vaki değildir. Her karşılaşmada musafaha ederdi. Beni bir gün evden çağırtmıştı. O gün evde yoktum. Eve geldiğimde haber verdler. Hemen huzuruna vardım, divanın üzerinde oturuyorlardı. Beni görünce ayağa kalktı ve kucakladı. Bu manzara benim için çok, hem çok güzel bir şeydi.”

Musafaha yapmak Peygamberimizin hem sözlü, hem de fiilî bir sünnetidir. Bu sünneti hem mümin kadınlar hem de mümin erkekler yapabilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken tek şey kadınların kendilerine nikâhı düşebilecek erkeklerle musafaha yapmamalarıdır. Kadınların kendilerine nikâhı düşebilecek erkeklerle musafaha yapması caiz değildir. Ayrıca kadınların cadde ve sokak gibi yabancı erkeklerin görebileceği bir yerde musafaha yapması da caiz değildir, bu yüzden bu durumdan kaçınmaları önerilir.