Askeri Bir Üniversite: MSÜ Nedir?

blank
MSÜ nedir, MSÜ ne demek, MSÜ sınavı

Açılımı Milli Savunma Üniversitesi olan ve  Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı olarak kurulan üniversite, MSÜ nedir? MSÜ 31 Temmuz 2016 tarihinde kurulmuş bir askeri yükseköğretim kurumudur. Kurum Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı olarak kurulmuştur. 15-16 Temmuz 2016 Türkiye askeri darbe girişimi sonrasında kurulması gündeme gelen okul askeri kurumların tekrar düzenlenmesi sonrasında düzenleme kapsamına alınmıştır. Kapatılan askeri okulların boşluğunu doldurmak amacı ile kurulan MSÜ, önlisans, lisans ve lisansüstü düzeylerinde eğitim verir.

MSÜ Akademik Yapısı

Milli Savunma Üniversitesi‘nin önlisans eğitimi astsubay meslek yüksekokullarında, lisans eğitimi fakülte dengi harp okullarında, lisansüstü eğitimleri ise kurulan enstitülerde verilmektedir. Önlisans eğitiminde Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu, Deniz Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksekokulu, Hava Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksekokulu ve Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksekokulu tarafından verilmektedir. Lisans eğitimi lisans eğitimi Deniz Harp Okulu, Hava Harp Okulu ile Kara Harp Okulu, lisansüstü eğitim ise Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü, Alparslan Savunma Birimleri Ensititüsü, Barbaros Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Ensititüsü, Deniz Harp Ensititüsü, Fatih Harp Tarihi Araştırmaları Enstitüsü, Hezarfen Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü, Hava Harp Ensititüsü, Kara Harp Ensititüsü, Milli Savunma ve Güvenlik Ensititüsü ve Müşterek Harp Ensititüsü tarafından verilmektedir.

MSÜ Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

2019-2020 eğitim öğretim yılında Milli Savunma Üniversitesine yapılacak olan başvurular 27 Şubat tarihine kadar alınacaktır. Başvurular  elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yapılabilir. 7 Nisan 2019 tarihinde yapılacak olan sınava adaylar, bulundukları ilin merkezinden katılabilir. Tüm il merkezlerinde yapılacak olan sınavda adaylara Türkçe testinden 40, temel matematik testinden 40, sosyal bilimler testinden 20 ve fen bilimleri testinden 20 olmak üzere toplam 120 soru sorulacaktır. Toplam 135 dakika sürecek olan sınavın sonuçları yalnızca sınavın yapıldığı yıl için geçerli olacaktır.

MSÜ Sınavı Şartları

MSÜ sınavına yalnızca erkek öğrenciler katılabilir, kadınların kayıtları değerlendirilmez. Başvuru yapmak isteyen adayların gün ve aya bakılmaksızın Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmi bir) yaşında (1997 ve sonrası doğumlu olması gerekmektedir. Ayrıca adayların askeri okuldan çıkmış veya çıkarılmamış, sivil okullardan da çıkarılmamış olması şartı, aranan şartlar arasında yer alır.