Mizanpaj nedir?

mizanpaj, mizanpaj nedir?

Günlük hayatımızda duyduğumuz terimlerden biri olan Mizanpaj nedir? Ne anlama gelir? basit bir şekilde açıklamak gerekirse bir yayın için düzenlenen sayfa tasarımı olduğunu söyleyebiliriz. Gazete ve dergi gibi duyurularda ‘sayfa uyumu’ mizanpaj manasına gelir. Okuyucu kitleye bir iletinin en iyi ve en güzel ifade ile iletilmesinde en az haber kadar değerli bir kavramdır. Herhangi bir yayında malumat ve içerik ne kadar önemliyse mizanpaj da bir o kadar mühimdir.

Haliyle Mizanpaj, göze ve akıla hitap eden bir emek olduğundan yayın organlarının kalitesini yükselten yahut azaltan önemli bir detaydır. Broşür, katalog, afiş, gazete, kartvizit, dergi gibi medya sektörleri için çok mühimdir. Yayınların daha düzenli ve daha göze hitap eden bir şekilde nasıl sunum şeklinin iskeletini mizanpaj (dizgi) oluşturur. Çağımızda içerik ile birlikte görsel dizayn da çok önemlidir. Mizanpaj görselliği günümüzde özellikle bilgisayar destekli programlar sayesinde uygulanmaktadır. Gazete ve dergilerde mizanpaj ile görevli insanlara sayfa sekreteri veya sayfa tasarımcısı denilmektedir.

HEDEF KİTLEYE UYGUN TASARIM

Gazeteler, özellikle hedef kitlelerine göre de değişik tasarım düşünceleri benimserler. Gazete ve dergi gibi yayınların görsel dizaynları okurlarına uygun olarak şekillenir. Örneğin Hürriyet Gazetesi, Ulusalcı, eğitim ve refah seviyesi güçlü bir okura sahiptir. Öyle ki bu Gazetenin tasarımınada yansımıştır. Daha uzun metinler, ufak ve daha az fotoğraflar, zemin ve renkler bulunmaz. Fakat Sabah gazetesi, muhafazakar bir okur topluluğuna sahiptir. Yalın, abartılı olmayan, büyük ama daha az fotoğraf kullanmaktadır. Uzun metinleri, ufak puntolu başlıklar ve sayfada kullanılan boşluklarla Türkiye’de alışılmışın dışında bir dizayna sahiptir. Anlaşılacağı gibi bu örneklerde de anlaşılacağı gibi sayfa mizanpajı hedef kitle ile doğru orantıda buluşmaktadır.

MİZANPAJIN AŞAMASI VE GÖRSEL SIRALAMA

Akılsal tasarım, kabaca çizim, tasarım eskizinin kağıda çizimi, içeriğe en uygun fotoğrafların seçilmesi, yazım metinleri ve başlık seçimi, etkili bir yazım tipi, grafik kurgulama biçimi

Haliyle hedef kitlenin ilgisini çeken, ilginç ve farklı gelen yazıları, görsel fotoğrafların sayfa mizanpajının sağladığı görselliğin olduğunu anlayabilirsiniz.

MİZANPAJ DA GÖRSELLİĞİN ETKİSİ

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar, 200 satırlık metinlerin %40 veya %50’sinin başlıkla son paragraf arasında dikkat çekmediğine ve algı sapmasına yol açtığı gösteriyor. Bu yazıyı sonuna kadar okumada etkili olan bir başka önemli neden ise üst başlık, ana başlık ve alt başlıkların dikkat çekici şekilde yani merak uyandırır içerikte hazırlanmış olmasıdır. Bu nedenle özellikle gazete ve dergi sayfa dizaynlarında eldeki tüm doneler, önem sırası ve okurun ilgisini çekecek şekilde hazırlanmalıdır.