Eşsiz Bir Koku: Misk Nedir?

misk nedir, misk ne demek, misk anlamı

Kokusu ile herkesi kendine hayran bırakan, oda ve tütsü kokularında sıkça kullanılan misk nedir? Misk misk ceylanı adı verilen bir tür erkek ceylan tarafından üretilen bir koku çeşididir. Kokuya sebep olan maddenin adı muskondur. Muskon adı verilen madde misk ceylanı dışında misk kedisi vb. gibi farklı hayvanlardan da üretilebilir. Sansktirçe muska kelimesinden dilimize geçen misk ile ilgili merak ettiğiniz her şey yazımızın devamında!

Misk Nedir? Misk Nasıl Elde Edilir?

Misk ceylanı adı verilen bir tür erkek ceylan tarafından üretilen misk, misk geyiğinin vücudundan çıkan bir salgıdır. Bu salgı hoş kokulu, yağlı ve kuvvetli bir kokudur. Elde edilen bu salgı misk geyiğinin karın bölgesinin alt tarafında bulunan salgı bezinden üretilir. Üretilen salgıya misk kokusunu veren ana madde muskon organik bileşiğidir.

Misk sadece misk ceylanından üretilmez. Misk kedisi, ve Asya kıtasında bulunan bir keçi türünden de misk üretilebilir. Dünya üzerinde en çok kullanılan ve en bol bulunan misk türü Asya’da bulunan bu keçiden üretilen misktir. Misk sentetik olarak üretilir. Daha çok İslam kültüründe ve Orta doğu kültüründe kullanılır ve bu kültürlerde değer görür. Hatta islam kültüründe misk Kur’an’da geçer ve cennette bulunduğu anlatılır.

Misk, misk geyiğinin salgı yapan bezlerinin bulunduğu yerden çıkarılması ile elde edilir. Bu bezler kurutularak esans haline getirilir. Geyikten elde edilen maddenin büyüklüğü iri bir yumurtanın büyüklüğünü geçmeyecek boyuttadır.

Misk kendi içinde iki farklı çeşide ayrılır. İlk çeşit hakiki misktir, diğer çeşit ise sentetik misktir. Piyasada sıkça bulunan misk genellikle sentetik yani kimyasal misktir. Bunun sebebi hakiki miskin az bulunur ve elde etmesi zor oluşudur. Hakiki misk ayrıca fiyat olarak da sentetik miske oranla oldukça pahalıdır. Misk kokusu hafif yoğunlukta bir kokudur ve çok az sürülmesi bile kokunun yerleşmesine yeterlidir. Hakiki misk koyu kahverengi ya da siyahımsı bir renkte, cıvık ya da katı halde olmayan sıvı formunda satılır. Katı halinde satılan miskler ise daha çok sentetik kimyasal olan misk türleridir.