Mezi nedir?

blank

Toplum arasında genellikle ergenliğe girmiş gençlerde görülen ve ahlaki bir sorumluluk gerektiren bir hallenme durumu olsa da Mezi nedir? sorusuna verebileceğimiz cevapları şimdi sizlerle paylaşacağız.

İlmihal konularında sıklıkla karşılaşılan ve her Müslümanın bireyin bilmesi gereken İslami terimlerden biri olan Mezi aslen kök olarak Arapça bir kelimedir. Aslında bu konu hem erkekleri hemde kadınları bir hayli ilgilendirmektedir. Ergenlik çağına erişmiş olan bir bireyin cinsel isteklerinin oluşması ile birlikte avret yerinden (cinsel organ) gelmekte olan az bir miktarda sıvıya mezi denilmektedir.

Tabiri caizse erkeğin hanımı ile oynaşırken, idrar yolundan gelen berrak su. Kadınlarda erkeklerden daha çok görülür. Bu kelime “mezy” ve “meziy” şeklinde de okunabilir. Hatta bazıları “meziyy” şeklinde şeddeli okunmasını daha uygun görmüşlerdir.

PEKİ BU MEZİ NE RENKTİR VE HANGİ DURUMLARDA GÖRÜLÜR?

Rengi beyaza yakın olan bir sıvıdır ve bu sıvı halk arasında argo olmamakla beraber boşalma diye tabir edilen cinsel aktivitenin öncesinde gelmektedir. Vücut cinsel dürtü ile uyandığı taktirde ve bu hissiyat belli bir süre sürdüğü vakit boşalma olmasa dahi bu sıvı gelebilmektedir. Bu sebeple bu konu ergenlik dönemindeki gençler açısından iyi bilinmeli ve dikkat edilmelidir.

MEZİ ABDEST BOZAR MI?

Zira bahsettiğimiz sıvı olan mezi gusül abdestini bozmasa da namaz abdesti dediğimiz günlük abdestimizi bozmaktadır. Ergenlik dönemindeki genç kesim malum ilk kez karşılaşacağı bu durumda sıvının iç çamaşırlarına bulaşması durumunda temizlik imandan gelir düsturuyla çamaşırlarını temizlemeli yada değiştirmelidir.

MEZİ VE MENİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Mezi herhangi bir uyarılma durumunda erkek penisinden gelen su renginde berrak ve yapışkan bir sıvıdır, sıçrayarak çıkmaz, haz ve şehvet meni’ninki kadar kuvvetli değildir. Cinsel ilişkiye erkeğin penisini hazırlayan meni kanallarını açan ön sıvıdır. Mezi halk arasında “zevk suyu” olarak bilinir.

Meni ise erkek testislerinde üretilen, sperm içeren, beyazımsı ve daha yoğun bir sıvıdır. Haz ve zevki çok kuvvetlidir dolayısıyla sıçrayarak gelir. Erkek boşaldığında bu sıvı gelir.

MEZİ FARKLI DURUMLARDA DA GÖRÜLÜR MÜ?

Cinsellik ile ilgili konular düşünüldüğünde veya kişinin eşiyle oynaşması sonucu gelmekte olan öncü sıvıya mezi denilmektedir. Mezinin rengi beyaza yakındır ve yumuşak bir sıvı olmakla birlikte yumuşatıcı bir sıvıdır. Bazen mezinin geldiğini kişi bu durumu hissedemeyebilir ki bu nedenle dikkatli olmakta fayda vardı. Bu sıvı çok sıklıkla olmasa da ağırlık kaldırmak gibi bazı durumlarda gelebilmektedir. Son olarak mezi İslam dininde necis bir sıvı olmasından dolayı abdesti bozmaktadır.