Neyin Ne Olduğunu Öğreneceğiniz Tek Adres

Mevsimsel Kabus : Faranjit Nedir?

faranjit nedir, faranjit belirtileri, faranjit tedavisi nasıldır

Daha çok mevsim geçişlerinde ve özellikle okul çağındaki çocuklarda görülen faranjit nedir? Halk arasında boğaz ağrısı olarak bilinen farenjit, boğaz bölgesinde oluşan iltihaplı bir hastalık türüdür. Birdenbire başlayan, boğazda yanma, ağrı gibi belirtiler veren ve günlük yaşam kalitesini düşüren farenjit tedavi edildiğinde birkaç gün içerisinde iyileşebilen bir rahatsızlıktır.

Farenjit Neden Olur?

Burun ve ağız boşluğunun arka duvarında iltihaplanma oluşturarak meydana gelen farenjit akut ve kronik olarak görülebilir. Akut farenjit aniden oluşur ve şiddetli bir iltihaplanma söz konusudur. Kronik farenjit ise daha hafif geçen ancak daha uzun süren farenjit türüdür. Sık tekrarlanan akut farenjitler zaman içerisinde kronik farenjite dönüşebilir. Farenjit genellikle üst solunum yolu hastalıkları ile birlikte gözlenir. Grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyon türlerinde vücuda yayılan virüsler akut farenjitin sebepleri arasında yer alır. Aynı şekilde farenjit; öksürme, hapşırma ya da mikroplu bir yüzey ile temas etme sonucu da bulaşabilir. Sigara, alkol tüketimi, tozlu ya da kuru hava, çok soğuk ya da çok sıcak içecekler de kronik farenjitin oluşmasına sebep olabilir.

Farenjit Belirtileri

Akut Farenjit Belirtileri

Kronik Farenjit Belirtileri

Farenjit Tedavisi Nasıldır?

Çoğu farenjit herhangi bir tıbbi tedavi yöntemi uygulanmadan kısa sürede kendiliğinden iyileşir. Bununla birlikte farenjit tedavilerinde bol su tüketimi, ılık çorba içmek, tuzlu gargara yapmak farenjitin olumsuz etkilerinin azalmasına yardımcı olur. Ayrıca nem aygıtı kullanmak, istirahat etmek, sigara ve alkol tüketimini kesmek, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar, pastil kullanmak da boğaz bölgesindeki ağrının azalmasını sağlar. Tüm bu önlemlere rağmen geçmeyen ve şiddetli seyreden farenjit rahatsızlıklarında doktora gitmek ve antibiyotik kullanmak gerekebilir. Kronikleşen farenjit durumlarında hasta kendisine ne kadar dikkat etse de iyileşme göstermeyebilir, bu yüzden yukarıda yer alan belirtilerden bir ya da birkaçını gözlemlediğinizde doktorunuza danışmanızı öneririz.

Exit mobile version