Bir Farklı Etkinlik: Met Gala Nedir?

blank
met gala nedir, met gala anlamı, met gala ne zaman

Her yıl yüzlerce ünlünün davet edildiği, farklı konsept ve görünümleri ile herkesin merakla takip ettiği met gala nedir? Met gala dünyanın en ünlü ve en önemli moda etkinliklerinden biri. Gala her yıl  Anna Wintour’un küratörlüğünde Mayıs ayının ilk pazartesi akşamı Metropolitan Museum of Art’da düzenleniyor. Tüm dünya magazinine konu olan met gala’nın yapılış amacı ile de bir hayli dikkat çekici. İşte her yıl farklı bir konsept ile konuklarını ağırlayan met gala hakkında merak ettiğiniz her şey yazımızın devamında…

Met Gala Nedir? Met Gala Neden Düzenleniyor?

Met Gala her yıl mayıs ayında düzenlenen bir bağış etkinliği. Ancak bu etkinliği farklı kılan nokta, etkinliğin her yıl farklı bir konseptte düzenlenmesi ve konukların da konsepte bağlı giyinmek zorunda olması. Anna Wintour’un küratörlüğünde düzenlenen etkinlikte, etkinlik içerisinde cep telefonu kullanımı yasak. Met Ball, Costume Institute Gala (Costume Institute Ball)  isimleri ile de bilinen Met Gala’nın yapılma amacı ise Metropolitan Museum of Art’ın Costume Institute adlı kanadı yararına bağış toplamak.

1948 yılından bu yana her yıl gerçekleşen Met Gala’nın ana amacı her ne kadar Costume Institute için bağış toplamak olsa da, organizasyon bir tür moda gecesi tadında geçiyor. Her yıl farklı bir tema belirlenerek düzenlenen galada davetliler belirlenen temaya uygun kostümler giymek ve bu kostümleri sergilemek zorunda. Tam bir moda cümbüşüne ev sahipliği yapan met gala’da birbirinden farklı ve ilginç kıyafeti bir arada görebilmek mümkün.

Her yıl mayıs ayının ilk pazartesi akşamı düzenlenen met gala’nın bu yılki teması ise ‘Camp: Notes on Fashion’ . Bir abartma sanatı olarak geçen camp sözcüğü ilk kez Molière tarafından 1671 yılında The Adventures of Scapin oyununda kullanılmış bir sözcük. Met gala 2019 da camp sözcüğünün hakkını verecek cinsten bir organizasyon olarak gerek kıyafetleri, gerek tarz ve paradileri ile tüm yıl konuşulacak gibi görünüyor. Met Gala 2019 ‘un kostümleri ile en çok konuşturan ünlüleri ile şu şekilde; Lady Gaga, Billy Porter, Kylie Jenner, Kendall Jenner, Cardi B, Katy Perry ve Ezra Miller.