Neyin Ne Olduğunu Öğreneceğiniz Tek Adres

SMS Veri Kaynağı: Mersis No Nedir?

SMS Veri Kaynağı: Mersis No Nedir?

Mersis no nedir, Mersis no ne demek, Mersis no anlamı nedir

Mersis No Nedir?

Bir alışveriş yaptıktan ya da bir banka ile sözleşme sağladıktan sonra eğer o kurumun SMS gönderme teklifini kabul ettiyseniz gün içinde onlarca SMS alıyor olabilirsiniz.Peki hiç daha önce bu SMS ‘lerin içerisinde bulunan 16 haneli koda dikkat ettiniz mi? Genelde sadece okuyup geçtiğimiz bu mesajların içerisinde zorunlu olarak bir kod yer alır. Mersis no adı verilen bu kod firmalar için son derece değerli bir veri kaynağıdır. Mersis no nedir, neden SMS ve mailler içerisinde yer almalıdır? İşte detaylar…

Mersis No Ne Anlama Gelir ?

Merkezi Sicil Kayıt Sistemi anlamına gelen mersis no, işletmelerin faaliyetlerini sürdürebilmeleri için ihtiyaçları olan ticari sicillerin elektronik versiyonlarıdır. Bir tür kimlik numarası diyebileceğimiz mersis no, Ticaret Bakanlığı gibi resmi kurumların firmaları tanıyabilmeleri için gereklidir.

Mersis no firmanın kuruşum şekline göre değişkenlik gösterir. Mersis no ile ilgili bilgi sahibi olarak tarafınıza ulaşan mail ya da mesajın sahibi firma hakkında kolayca bilgi sahibi olabilirsiniz.

Örneğin 0 ile başlayan mersis no’ları limited ve anonim şirketlerinin numaralarını ifade eder. 0 sayısının ardından ilgili işletmenin vergi numarası gelir. Vergi numarasının sonunda ise “000” ifadesi ile “15-16-17″ gibi ifadeler yer alır.

Şahıs işletmelerinde ise limitedlerden farklı olarak mersis no, firma sahibinin TC kimlik numarası ile başlar. TC kimlik numarasının ardından “00015 veya 00019” gibi numaralar gelir ve mersis bu şekilde sonlanır. Eğer bir firma bağımsız denetime tabi ise, tüm bu tip firmaların internet sitesinden kendilerine ait mersis no bilgisine ulaşabilmek mümkündür.

Mersis No Özellikleri

Her mersis no ilk hanesinden sonra ilgili firmanın vergi numarasını içerir. İnternet sitesine sahip, onlar ortamda kullanıcıları ile temas kuran her firma mersis noya sahip olmak ve bu numaranın bilgisini vermek zorundadır. Mersis no bilgisini vermeyen firmalara bu durumdan dolayı 3 bin TL’ye varan para cezaları kesilebilir.

Mersis noların tümümün yukarıda yer alan şartlara uygun olması gereklidir. Eğer mersis no yukarıdaki bilgilere uygun değilse maili ya da SMS’i gönderen firma geçici mersis no almış anlamına gelir. Mersis no Ticaret Bakanlığının ilgili servislerinden öğrenilebilir.

Exit mobile version