Mens Nedir?

mens nedir

Mens nedir?

Utangaç genç kızların ya da kadınların dillinden düşmeyen mens nedir? Mens, mens kanaması aslında regl halk arasında bilinen kullanımıyla adet kanamasının ta kendisidir. Bazı sosyal medya platformlarında mens kanaması diyen kadınlar eleştirilse de aslında regl kanamasının tıptaki karşılığı olan kelimedir. Tabii ki kadınların utangaçlığı reglin toplum nezdinde ‘ayıp’ kabul edilmesi de buna etken. Aslında regl dönemine menstural dönem denir. Bu adı alması da tesadüf değildir çünkü tıp dilinde menstural dönemde vücuttan atılan kan, sıvı ya da dokuya mens denir. Çirkin ağrılar, sinir harpleri, duygusallıkla geçen regl döneminde kadınların mens kayıplarının oranları da değişir. Dünyada ortalama 800 milyondan fazla kadın mens ile her ay bir kere 4 gün ila 7 gün arasında karşılaşır.

Kadınlar neden mens kanaması geçirir?

Kadınların tartışırken erkeklere oranla daha çok içlerini dökmesi belki de bir tesadüf değil yapısal olabilir çünkü mens kanamasını kadınların yaşama nedenlerinin en başında artık ihtiyaç duyulmayan dokuların vücuttan dışarı atılması durumu regldir. Rahimden gelen mensin dışarı atılması kadın vücudunda doğurganlık açısından her şeyin yolunda gittiğine işaret eder. Çünkü bu dokunun atılmasıyla birlikte yumurtalıklar yenilenme dönemine girer ve kadının hamile kalabilmesi için tüm koşullar sağlanmış olur. Yani düşününce ortalama 17 yaşından itibaren kadın vücudu sürekli olarak kendini yenileme peşindedir. Estetik telaşı da belki bu yüzden meydana çıkıyor olabilir. Kan şeklinde geldiğinden buna kanama dense de aslında vücuttan atılan kırmızı şey kadın dokusudur. Bazı doktorlara göre kadın bedeninde regl dönemi tamamen hamile kalmak için tasarlanmıştır.

Stres, mutluluk, heyecan, üzüntü ya da sevinç gibi duyguların etkilediği regl döneminde kadınların doğum kontrol yöntemlerinden birini kullanması da  mensi etkileyen önemli maddelerden biridir. Uzmanlar doğum kontrol hapı, spiral gibi yöntemleri kullanan kadınların regl dönemini sahte geçirdiğini ifade ediyor. Bu dönemde en çok korkulan ise mens kanamasının kahverengi ya da siyah oluşudur. Mensin rengi kadınlar için olumsuz bir durum olduğuna işaret etmez. Parlak kırmızı ya da kahverengi kan için tek fark bekleme süresidir. Adet kramplarını yenmek için ise en etkisi yöntem ağrının başlamasını beklemeden ağrı kesici kullanmanız olacaktır.