Megaloman Nedir?

Günlük konuşmalarda megolaman, megolomon gibi tabirleri de bulunan bu kişilik bozukluğunun aslı megaloman olarak ifade edilmektedir. Belirtileri ve tedavi yöntemleri bulunan bir çeşit hastalık olan ve her insanda büyüyebilecek derecede bulunan megaloman nedir sorusu önemli oluyor. İnsanın kendini etraftaki herkesten çok daha büyük görme durumuna megaloman deniyor. Megaloman olan kişinin kendini etraftakilerden daha büyük gördüğü için herhangi bir istediği, beklentileri gerçekleşmezse dış dünyaya hayal dünyasını vurarak çok büyük sorunlara yol açabiliyor. Megalomani hastalığına yakalanan kişiler için kullanılan megaloman hastalığı fark edilmediği ve ilerlediği takdirde şizofreniye kadar gidebiliyor.

Megaloman Belirtileri

Megalomani hastalığına yakalanmış olan insanlar etrafındaki diğer insanlara göre kendini sadece fiziksel açıdan değil her açıdan üstün görmektedirler. Aklına büyük bir değer veren ve kendini diğer insanlara göre farklı statüte gören bu insanlar hastalığın ilerlemesiyle beraber kişilik bozukluğunun oluştuğuna dahi inanmazlar. Birçok belirtisi bulunan megalomani hastalığının önemli belirtileri de bulunmaktadır. Bu insanlar genelde gerçekleri ve hayalleri birbirinden ayıramaz, yapamayacakları sözler verir, kendisini olduğu şekilden çok daha fazla yakışıklı ya da güzel görürler. Gerçeklerle alakasız hezeyanları da bulunan bu kişilerin büyük ölçüde aşağılanma kompleksi bulunur. Hayatında çok fazla hor görülmüş olan ya da ezilmiş olan insanlarda megalomani daha fazla meydana gelmektedir. Megaloman olan kişiler genelde narsist olan kişilerle de karşılaştırılır. Çok fazla ortak yönleri olmakla beraber narsist ile megalomanı ayıran önemli farklar da bulunmaktadır.

Megalomani Tedavisi

Megaloman olan bir kişinin tedavi edilebilmesi için öncelikle buna ikna olması gerekmektedir. Eğer sorun şizofreniye kadar ilerlemiş ise doktor dahilinde bir psikolojik tedavi ve ilaçlar ile tedavi etme sürecine girilmektedir. Tam anlamıyla iyileşme olmama ihtimali de bulunmaktadır. Megaloman kişilerin tedavisinde ve günlük yaşamlarında onlarla iletişime geçen kişilerin de oldukça dikkatli olması gerekmektedir.

Megaloman ve Narsist

Megaloman ve narsist olan kişiler arasında en önemli fark narsist durumlarda kişi kendini çok daha fazla beğenir ve adeta kendisine tapar. Bağımsız bir şekilde ilerleyen bu durum narsistlerde daima en yüksek seviyeyi ister.