Neyin Ne Olduğunu Öğreneceğiniz Tek Adres

Mckinsey Nedir? Son Dönemde Neden Duyuyoruz?

McKinsey nedir? McKinsey Türkiye’de ne yapacak?

Dolar yükseldi Trump konuştu sonra biz onların  adını duyduk, onlar kim mi? McKinsey Danışmanlık Şirketi! Sonra da herkesin aklında aynı soru ‘Bu McKinsey nedir ne iş yapar?’ Asıl adı McKinsey&Company olan şirket aslında dünyaca ünlü şirket, kamu kuruluşu hatta sivil toplum kuruluşu gibi önemli kurumlara danışmanlık sağlıyor.

1926 yılında ismini aldığı James O. McKinsey tarafından ABD’de kurulan firmanın şimdiki merkezi tabii ki dünya borsalarının mihenk taşı olan New York’ta. Para yönetimini yapmak için paranın göbeğinden gelen McKinsey’in 10 binden fazla çalışanı olduğu gibi şirketin cirosunun da 3 milyar dolar olduğu biliniyor.

Analistler McKinsey için prestijli dese de Türkiye’de ismi duyulduktan sonra eleştiriler almasının nedenleri arasında ekonomimizi yabancı bir şirketin kontrolüne vermenin endişesiyle birlikte içinde bulunduğumuz dönemde Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin ‘iç güveyinden hallice’ olma durumu.

McKinsey Türkiye’de ne yapacaktı?

ABD Başkanı Trump’ın Türkiye ile ilgili yaptığı her açıklama zaten bir şekilde bozulmuş olan ilişkilerimize ‘ver odunu’ şeklinde ilerlerken hükümetin McKinsey hamlesi eleştirilerin tek hedefi oldu. McKinsey anlaşması eğer yapılacak olsaydı Türkiye’ye Maliyet ve Dönüşüm Ofisi kurulacaktı. Bu ofiste 16 Bakanlık’tan temsilciler her aşamada Türkiye’nin ekonomi ile ilgili hedef ve sonuçlarını takip edecekti. Kamu harcamalarında yapılacak olan tasarruflar belirlenecek, ek gelir için tespitler yapılacaktı. Şirketin bu hizmetinin Türkiye’ye maliyeti konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı ancak bazı anlaşmazlıklar nedeniyle McKinsey anlaşması şimdilik rafa kalktı.

80’li yıllarda da Türkiye’de McKinsey ismi vardı

Aslında Türkiye McKinsey ismine çok da yabancı sayılmaz. Dünya için ilginç bir 10 yıl olan 1990’lı yıllarda Türkiye’nin yılan hikayesi Avrupa Birliği üyeliği için yaptığı başvuruların şekillendirilmesi için de McKinsey’le anlaşma yapılmıştı. Bankacılık ve özelleştirme alanında faaliyetler için 1995 yılında İstanbul’a ofis  açan McKinsey yine Türkiye’de pek de sevilmemiş olsa gerek ki 1996 yılında Yüksek Denetleme Kurulu tarafından ‘hizmetleri yeterli değil beklentileri de karşılayamadı’ cümlelerini içeren raporla kibarca teşekkür edilip gönderilmişti.

McKinsey hangi ülkelere danışmanlık sağladı

Türkiye’de McKinsey’i pek sevemedik firma bize alındı mı bilemiyoruz ancak ABD’li şirketin portföyünde içinde bulunduğumuz coğrafyadan farklı ülkeler de var. Peki McKinsey dünyada hangi ülkelere danışmanlık hizmeti verdi? Aralarında İngiltere’nin de bulunduğu listede Suudi Arabistan, Lübnan, Azerbaycan, Pakistan, Myanmar, Porto Riko da var. Şirketin Türkiye ofisi ise şimdilik tozlu raflarda.

Exit mobile version