Tadına Değil Faydalarına Bak: Matcha Nedir?

matcha nedir, matcha ne demek, matcha çayı nedir ve nasıl tüketilir

Son yıllarda sağlıklı yaşam sayfalarında adını sıkça duyduğumuz, tadı ile gönülleri fethetmese de faydaları ile kalplerdeki yerini sağlamlaştıran matcha nedir? Japonların uzun yaşam sırrı olarak tarihlerinden bu yana kullandığı ancak ülkemizde son yıllarda yeni yeni popülerlik kazanan matcha bir tür çay çeşidi. Yeşil çayın toz hali olan matcha çayı sadece Japonyada yetiştirilen bir çay türüdür. Yeşil çayın hasat döneminden önce gölgede bırakılması ile elde edilen yeşil çay, bu sayede çok sayıda klorofile sahip olur ve parlak yeşil bir renge kavuşur.

Matcha Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Çok yüksek oranda antioksidan özelliği bulunan matcha çayının en önemli faydalarından biri kansere karşı olan etkisidir. İçerdiği antioksidanlar sayesinde vücudu serbest radikallerden koruyarak vücutta anti kanserojen etki yaratır.
  • Yine antioksidan etkisi sayesinde ciltteki kırışıklıkların azalmasını ve cilt yaşlanmalarının hızını azaltır.
  • Düzenli olarak matcha çayı tüketmek LDL (kötü) kolesterolün düşmesine, HDL (iyi) kolesterolün ise yükselmesine yardımcı olur.
  • Matcha çayının faydalarından bir diğeri de zayıflamaya olan olumlu etkisidir. Özellikle egzersizlerden önce tüketilen matcha çayı metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olarak kalori yakma oranını artırır.
  • Matchanın yüksek klorofil oranı vücut için harika bir detoks etkisi yaratır. Düzenli matcha çayı içmek vücuttaki ağır metal ve toksinlerin atılmasını sağlar, kanı temizler, bedeni zinde kılar.
  • Matcha çayının bir diğer faydası ise beyin faaliyetlerine olan etkisidir. Matcha’nın içeriğindeki L-theanin, dopamin ve serotonin beyin faaliyetlerini güçlendirir, hafızayı güçlendirir, konsantrasyon duyusunu artırır ve ruh halini olumlu yönde etkiler.
  • Matcha çayının içerisindeki E vitamini cildin güzelleşmesine ve daha bakımlı, daha canlı görünmesine yardımcı olur.
  • Matcha’nın içerisinde bulunan kafein vücuda enerji verir, zindelik katar.

Matcha Nasıl Tüketilir?

Matcha’nın en yaygın tüketilme şekli çay formundadır. 1 çay kaşığı matcha tozu bir kupaya alınarak üzerine birkaç damla sıcak su eklenir ve hafifçe karıştırılır. Ardından üzerine yine sıcak su eklenerek köpürene kadar karışımı sağlanır sıcak olarak tüketilir. Matcha çay formu dışında kek ve kurabiyelerin içerisinde, smoothie karışımlarında, enerji toplarında, dondurma, pasta, çikolata gibi tatlı türlerinde ve cilt maskelerinde kullanılabilir.