Mastika nedir?

mastika, mastika nedir

Dünyaca ünlü ve geleneksel Sakız Adası Mastikası olarak da bilinen Mastika nedir? nasıl yapılır?

Kısaca açıklamak gerekirse Yunanistan’a özgü, sakızla tuhaf bir tat verilmiş rakı familyasından gelen bir içki türüdür. Komşumuz Yunanistan milletçe ülkenin en iyi alkollü içeceği olarak bir ürün seçmek zorunda kalsaydı inanın, Mastika ve Uzo arasında gidip gelirdi. Peki birinciliği hangisi alırdı o tartışılır. Bölge insanı yıllardır süregelen mirası olan mastika ağacından bu sihirli reçineyi üretebilmesi epey zaman ve emek sonucu olmuştur. Meşhur Sakız Adası’nın güneyinde başka tür bölgelerde de yetiştirilse de o verimin ve tadın tutturulamadığı söylenir.

MASTİKA NASIL YAPILIR?

Ya toprağın yapısından, ya da mevsimsel bitki örtüsünden midir tartışılır. Bu Mastika ağacının benzersiz reçinesi yada bitkisi ancak ve ancak Ege adasının güney taraflarında kısıtlı miktarda üretilebilmektedir.

Birçok turist Midilli’nin orta çağdan kalma köylerine gidip, adanın kraliçesi, mastikayı tatmak için sıraya giriyor. Gelelim yapılışına Mastika özel bakım ve hasat gerektiren, üretim aşaması hayli zor olan bir üründür. Önce ağacın kabuğu kesilir ve uzun süre beklenir. Ağacın içindeki öz suyu akmaya başlar, kristalleşen bu sıvı ve ağacın verdiği aromayla beraber yarı saydam bir şekilde toprağa süzülür. Reçine tamamen akana kadar hasadın ne kadar verimli olduğu kestirilemez. Has sakız bu şekilde oluşur hatta tıbbi tedavi yöntemleriyle de nam salmıştır. Öyle ki günümüzde elimizi yıkadığımız sabundan tutunda kozmetik, hatta tatlılara kadar hayli fazla ürün sakızın bu eşsiz aromasıyla süslenmiştir. En bilindik ve efsanevi olan mastika ağacı ile üretilen sindirimi rahat ferahlatıcı içkidir.

MAKEDONYA MASTİKASI

Bununla beraber Makedonya’da da Mastika uzun bir maziye sahip bir içki çeşitidir, bazı mitlere göre bu içki üç asırdır bu bölge yetiştirilmektedir. Söylenenlere göre en iyi özel olan mastika, Ustrumca civarında üretilmektedir. Ustrumcalılar yapımında şarap distilatı, rezene ve akasya balından yapıldığını söylemektedir. İlgili araştırmacıların söylediğine göre kısıtlı bir miktarda tüketilmesi durumunda zararlı bakterileri yok ettiği iddia ediliyor. Öte yandan 1990 senesinden beri Ustrumca Mastikası ulusal marka olarak tescil edilmiş durumda. Tabi tüm bu gelişmelerin aksine, ülkenin çoğu bölgesinde yunan uzosu, mastikadan oldukça daha ünlü bir içki olarak tacını koruyor. Haliyle çoğu meyhane ve barlarda Ustrumca mastikası bulmakta güçlük çekebilirsiniz.

SAHTE MASTİKALAR ÖLÜM GETİREBİLİR DİKKAT!

Türkiye’de sahte içki özellikle, (Bulgar rakısı yada Bulgaristan Mastikası) ‘Mastika’ markasıyla şişesi beş lira gibi çok ucuz fiyata bazı tekel bayilerinde sahte etiketlerle satılıyor. Bu işin imalatçıları, aldıkları metil alkolle ürettikleri sahte içkileri pis ve hijyenik olmayan depolarda hem üretiyor hem de paketleyip satışını gerçekleştiriyor aman dikkat!