Makosen nedir?

blank
makosen, makosen nedir

Özellikle geçmiş senelerde inanılmaz trend olan bu kelime halkın sıklıkla merak ettiği bir konu oldu peki Makosen nedir? kısa ve öz bir şekilde kızılderililerin giydiği topuksuz, deriden imal edilen ve tek parça olan ayakkabı türüdür.

Unisex bir ayakkabı olmakla birlikte tabi ki bağcık özelliği ve yapısına bakılarak bay, bayan tarzları da mevcuttur. Ülkemizde de epeyce popüler olan bu ayakkabı türünün tarihi ve nereden geldiğini merak ediyor musunuz?

MAKOSEN NEDİR KİMLER BULMUŞTUR?

İşte Makosen nedir denildiğinde yumuşak tabanlı Kızılderililerin bölge şartlarına uygun olarak hayvan derisinden yaptıkları şık bir pabuç olduğunu biliyoruz

Öte yandan makosen, Algonkinler’in deriden yapılan tek parçalı ayakkabılarıdır. Kuzey Amerika yerlileri arasında da yaygın olan hatta Kuzey Asya’daki bazı kabile topluluklarının da bu tür ayakkabı yaptıkları ve kullandıkları ilgili araştırmacılar sayesinde kanıtlanmıştır. Kızıl derililerin aynı bizim gibi kültürümüzde olduğu gibi atasözleri vardır.
Kızılderililerin hayatlarında önemli bir yere sahip olan makosen hakkında ‘Dost başa düşman ayağa bakar’ misali komşun hakkında hüküm vermeden önce, iki ay onun Makosenleriyle yürü gibi kabile reislerinin özlü sözlerine de rastlanmaktadır.

MAKOSENİN KAÇ ÇEŞİDİ VARDIR NE RENKTİR?

Makosenin bölge insanının yaşam şartlarına uygun olarak iki şekli vardır. Biri tek parça sert hayvan derisi, sırtı ve ökçesi yine dikişleri av hayvanlarının sinirlerinden yapılırken; diğeri ise tabanı oluşturan bir deri parçasıyla uzun bir deri konçtan yapılmış iki türüdür.

Ormanlık alanlarda yaşayan doğudaki Kızılderililer yumuşak tabanlı mokasen giyerken, Öte yandan yaşadıkları ortamın kaya ve kaktüs bakımından dolu olması yüzünden Ova Kızılderilileri sert tabanlı makosen kullanırlardı. Makosen sadece Kızılderililer’in değil avcı, tüccar, göçmenler gibi birçok insanın kullandığı bir ayakkabıdır. Kızılderililer tarafından tasarlanan ayakkabı genelde çöldeki keşiflerde ve dış dünyada kullanılmıştır. Kızılderili ayakkabısı Makosen, sert koşullar için yaklaşık 130 yıllık bir kullanma süresi amacıyla tasarlanmış olup 18. yüzyılda İngiltere’de kullanılmaya başlanmıştır.

Öte yandan; makosenlerin rengi genel olarak kahverengi tek renktir. Çağdaş dönemlerde Yeni Zelanda ve Avustralya koyun derisinden, krem renkli keçe ve bağcıklı mokasenler yapmıştır. Sert zeminlerden koruyan, teri emen ve ayak bozukluğunu önleyen özelliklerinden dolayı uzun süre kullanılmıştır. Günümüzde ise evrimleşerek daha ayakkabımsı bir görüntü almış ve modayla birlikte çeşitlenmiştir.