Makaron Nedir, Menşei Neresidir?

makaron-nedir, menşei neresidir?

 Makaron Nedir?

Özellikle de sosyal medyanın çok daha sık kullanılmaya başlaması ile beraber ülkemizde de fazla kişi tarafından bilinmeye başlayan makaron, İtalyan asıllı bir Fransız tatlısı. Makaron Nedir? Ülkemizde büyük bir beğeni ile tüketilmekte olan beze ile benzerlikleri bulunuyor olsa da bezeden ayrılan en büyük özelliği, badem unu ile hazırlanıyor oluşu. Her ne kadar ilk zamanlar beze gibi sade tüketilmiş olsa da Laduree’nin kendine özgü yorumu ile beraber artık bugünkü herkesin sevdiği renkli halini almış oldu. Laduree tarafından yapılan en büyük değişiklik, iki bezenin arasına oldukça lezzetli bir krema koymak oldu. Yalnızca görünümü ile değil aynı zamanda renkli görünümü ile de iştahınızı kabartabilen makaronlar özellikle de son dönemlerde insanların birbirine hediye ettikleri tatlılar konusunda klasik Türk tatlılarımız ile yarışır bir hale gelmiş oldu.

Makaron Nasıl Yapılır? 

Genel olarak makaron konusunda araştırmalar yaptığız zaman karşınıza pek çok farklı çeşitte makaron tarifinin çıktığını rahatlıkla görebilirsiniz. Fakat pek çok kişi için önemli olan şey klasik tarzdaki makaron olmakta. Temelde makaronun malzemeleri badem unu, pudra şekeri, şeker ve yumurtadır. Ancak bu kadar az malzeme sizi yanıltmasın. Çünkü makaron yaparken kıvamı tutturmak oldukça önemli. Dikkat etmezseniz ortaya çıkacak olan sonuç sizi ciddi anlamda hayal kırıklığına uğratabilir. Makaron yaparken öncelikli olarak 3 çay bardağı toz şeker ile 1.5 su bardağı pudra şekerini bir kapta karıştırın. Ardından hazırladığınız bu karışımı ince elekten geçirin.

 

Süzgecin üzerinde parçalar kaldıysa bunları asla karışıma eklemeyin. Ayrı bir kap içinde 3 yumurta akını 2 dakika mikserde çırpın. Sonra üzerine 2 yemek kaşığı toz şekeri ekleyip karışım kabarıncaya kadar çırpın. Renkli bezeler istiyorsanız yumurtalı karışıma gıda boyasını dikkatli bir şekilde ekleyin. Sonrasında yumurtalı karışım ile toz karışımı karıştırıp spatula ile dışarıdan içeriye devamlı karıştırın. Bu karışımı sıkma torbasına koyun ve yağlı kağıt serilmiş olan tepsiye 2 3 cm boşluk olacak şekilde sıkın. Bezeler piştikten sonra sade ya da arasına farklı aromalar ile lezzetlendirilmiş kremaları kullanarak benzersiz tatları yakalayabilirsiniz.