Tehlike İçerir: Lyme Nedir?

blank
lyme nedir, lyme ne demek, lyme anlamı

Tıp dilinde bir hastalık çeşidi olan lyme kenelerin sebep olduğu bir enfeksiyon türüdür. Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte yaşanma sıklığında da artış görülen lyme hastalığı geyik kenesi ya da kara bacaklı kene adı verilen kene türleri ile ulaşır. Bu yazımızda lyme nedir , lyme hastalığı nasıl bulaşır gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Lyme Nedir? Lyme Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Lyme, keneler aracılığı ile taşınan ve Borrelia burgdorferi adı verilen bir bakteri ile gelişen enfeksiyon türüdür. Lyme hastalığının gelişebilmesi için kenenin enfekte olması gerekir. Enfekte kene tarafından ısırılan kişide genellikle bir iltihaplanma gelişir. Lyme deriyi olumsuz etkilediği gibi eklemlere, sinir sistemine ve vücudun diğer sistemlerine yayılarak bu bölgeleri etkileyebilir. Geyik kenesi, kara bacaklı kene gibi Ixodes ricinus (sakırga) türü kenelerin ısırması ile insana geçen lyme, insan dışında köpek, at, sığır, kedi, vahşi memeli ve kuşları da enfekte edebilir.

Lyme‘ e sebep olan keneler genellikle küçük, neredeyse toplu iğne başı kadar olan kenelerden bulaşır. Bu keneler vücudun herhangi bir yerini ısırabildiği gibi genellikle saç derisi, kol altı ya da kasık gibi bölgelere tutunur. Lyme hastalığının kişiye bulaşması için kenenin vücuda tutunduktan sonra ısırması gerekmektedir. Eğer kene vücuda tutunur ancak ısırmazsa, kişi Borrelia burgdorferi (B. burgdorferi) ile enfeksiyon kapmayacağı için kişide enfeksiyon da gelişmeyecektir. Bu durum genellikle her kenenin enfekte olmamasından kaynaklanır. Ayrıca keneler deriye tutunduktan sonra bakteriyi bulaştırmaları için aradan en az 24-72 saat geçmelidir.

Lyme Hastalık Belirtileri

Lyme erken evre ve geç evre olmak üzere iki evreden oluşur. Erken evrede lk hastalık belirtisi genellikle ısırıktan birkaç gün ya da bir ay sonra ortaya çıkar. İlk belirti deride döküntü ve ısırık bölgesinden başlayan gezici kızarıklıktır. Lyme ilerledikçe kişide baş ağrısı, ateş ve titreme, şişmiş lenf düğümleri, kas ve eklem ağrısı ve bitkinlik gözlenir. Bu belirtilerin ardından eğer enfeksiyon hala ilerliyorsa kişide  yüz kaslarında güçsüzlük ve felç, kollarda ve bacaklarda uyuşma, menenjit, göğüs ağrısı ve kalp hızı düzensizlikleri, gözlerde batma, kızarıklık, ağrı ve bulanık görme görülebilir. Kronikleşmiş lyme hastalığında ise dizlerde ara ara eklem iltihaplanması, kas ağrısı ve güçsüzlüğü, bellek kaybı, konsantrasyon güçlüğü ve uyku kalıplarında değişiklik gibi semptomlar gözlenebilir.