Neyin Ne Olduğunu Öğreneceğiniz Tek Adres

Lubunya Nedir? Lubunca Nedir?

Lubunya Nedir? Lubunca Nedir?

Lubunya Nedir? Lubunca Nedir?

Henüz heteroseksüelliğin dahi anlaşılamadığı toplumunuzda, lezbiyen, gay, sapyoseksüel, biseksüel, transseksüel kavramlarının ve dünyasının en karışık terimidir; Lubunya!(Labunya) Bu lubunya nedir ?
En basit haliyle Lubunya, pasif gay topluluğu için kullanılan, dişiliği daha ön planda olan eşcinsel erkek, anlamına gelir. Zamanla, dişiliği ön planda olan gay kimliklerin aralarında konuştuğu dil anlamanı da gelmeye başlayan Lubunya, kimi yerlerde de yanlış bilinen Labunya olarak adlandırılır. Kimlikleri öğrenmek yetmez, onların jargonuna da hakim olmak gerekiyor!

Her Gay Lubunya mıdır?

Her gay kimliğe Lubunya denir mi? Denmez. Her gay Lubunya değildir. Pasif ve aktif olarak ayırılabilecek bu kimliklerde, pasif olan, daha çok, gay kimliğinde dişiliğini kullanan bireyler Lubunya olarak adlandırılıyor. Öte yandan, aktif gay kimlikler ise Lubunya değildir.

Kimlere Lubunya Denir?

Buraya kadar, kafa karışıklığı aşıldıysa biraz daha derinliklere inelim. Lubunya kelimesi, bir cinsel kimlikten çok, fanatikliği de karşılıyor. Gay kimliğini, sosyal hayatının her planında öne çıkaran, gay olmayı seviyor olan ve bunu ifade etmekten asla ve asla çekinmeyen gay bireylerdir Lubunlar! Bir sokak röportajında gördüğümüz ‘erkeksi lezbiyen’ Cenk Abi, Lubunya kavramına hakim olmak isteyenler için güzel bir başlangıç olabilir!

Lubunca Nedir ?

Başlarda, sadece feminen gaylerin aralarında konuştukları bir jargon olsa da, bugün tüm LGBT-İ bireylerin kullandığı, kendilerine özgü bir dil halini alan Lubuncaya da değinmek lazım. Sonra bir şeyler eksik kalıyor, yanlış anlaşılan anlaşılana!
Lubunca, kendine özgü deyimleri, grameri, ve hatta esprileri olan, oturup çalışılması gereken bir dil olarak çıkar karşımıza. LGBT-İ bireylerinin kendi aralarında konuştukları dil olsa da, heteroseksüellerin de oturup bir incelemesinin iyi olacağı, toplumumuzdaki birçok anlaşmazlığı çözecek kuvvette bir jargondur. Lubunca’dan birkaç örnek vermek gerekirse;

Bunun gibi okuyanı gülümseten, ilgi çeken, ya da bazılarımıza göre belki de ne gerek vardır denilen Lubunca, aslında Çingene dilleri, Kürtçe, Yunanca, Franszıca ibi birçok dilin harmanlanmasından oluşmuştur.
Ne gerek var bu kadar tabire, gay de geç, bir dil yapmışlar amaaan diyenler içinse kıssadan hisse yapalım. Kelimeler ve kavramlar, toplumların kimliklerini belirlerler. Her toplumun kavram ve unvan ihtiyacı, aslında biraz da, dışarıdan gelen saldırılara karşı oluşmuştur. Kendi aralarında bir dil oluşturmak veya Lubunya, Gay, Lezbiyen gibi ifadelerin öğrenilmesine ihtiyaç duymak, aslında ‘Biz varız ve burdayız’ demektir. Yani, ne gerek var dedikçe, görmezden geldikçe, gay deyip geçtikçe, toplumumuzun önemli bir kısmı olan LGBT-İ biretleri bu ünvanları ve sıfatları bulup, yaratı, konuşmaya devam edecektir. Kısacası Lubunyalar varsa, sizin sayenizde, teşekkürler!

Exit mobile version