Libidosu yüksek nedir?

libidosu yüksek nedir

Libidosu yüksek nedir?

Türkiye’de birçok vatandaş libido kelimesini bir dizideki ‘Hoşşik’le birlikte beyinlerine kazımıştı ki yine gündeme gelen libidosu yüksek nedir? Libido nedir sorusunun yanıtı aslında libidosu yüksek nedir sorusunun direkt yanıtı bulmanızı sağlayacaktır. Libido cinselliği arzulama ya da cinsel istek olarak tanımlanabilir. Libido yüksekliğinin temel etkilerinden biri hormonlardır. Öyle ki bedensel ve ya ruhsal sorunlar ya da günlük yaşanan sıkıntılar bile libidoyu etkileyen faktörler arasındadır. Libidosu yüksek insanların cinsel dürtüleri de fazladır. Kişiden kişiye değiştiği gibi dönemsel olarak da değişiklik gösteren libido sorunları özetle çiftler arasında yaşanan cinsel sorunların başlıca kaynaklarından biridir. Üzüntülü ya da çok stresli zamanlarda libido düşüklüğü daha sık görülür ancak bu da kişiden kişiye göre değişen önemli bir faktördür.

Libidosu yüksek kişilerde etkisi olan hormon nedir?

Cinsel davranışı belirleyen libidoda yükseklik cinsel dürtülerin saldırganlıkla açığa vurulması olarak da kendini gösterebilir. Hormon denetimi erkekler için testosterona bağlıdır. Testosteron hormonu erkeklerde ses değişkenliği, ikincil cinsel özelliklerin gelişmesi gibi durumları geliştirir. Erkeklerde ilerleyen yaşla birlikte testosteron seviyesinde düşme meydana gelir ve cinsel istek azalır. Aslında erkeklerin cinselliğe daha çok önem verdiği algısı neredeyse tüm toplumlarda hakim olmasına rağmen kadınlar için libidosu yüksek terimini kullanmak daha doğrudur.

Çok bilinmese de kadınlarda cinsel istek yani libidoyu belirleyen hormon da testosteron hormonudur. Kadınlar için testosteron hormonunda olan seviye yüksekliği libidoyu artırırken düşmesi ise cinsel isteği aynı oranda azaltacaktır. Erkeklerden 4 kat daha az olan testosteron hormonu kadınlarda yumurtalıklar tarafından salgılanır. Tabii döngüleri erkeklere oranla daha karışık olan kadınlar cinsel konularda istek ve zevk alma açısından daha fazlasını yaşasalar da erkekler kadar kolay tahrik olamayabiliyorlar. Erkeklere göre kadınların libidosu yüksek durumunun daha karmaşık olması şöyle açıklanabilir. Bir erkek sağlık sorunlarının dışında cinsel olarak sürekli hazır durumda olabilirken bir kadının beden sağlığından daha fazlasına ihtiyacı olabiliyor. Şöyle ki kadınlarda libido yüksekliğinde sağlıklı beden ikinci planda kalıyor. Bir kadının libidosu yüksek olabilmesi için güvenli sosyal ortam, zihin açıklığı, etkileşim gibi bazı faktörlere ihtiyacı oluyor. Özetle libido yüksekliği de kadın ve erkeklerde aynı hormonun getirisi olsa da farklı etkileriyle kendini gösterebiliyor.