Belirtilere Dikkat: Lenfoma Hastalığı Nedir?

blank
lenfoma hastalığı nedir, lenfoma hastalığı belirtileri ve tedavisi

Lenfositlerin oluşturduğu bir kanser türü olan ve geç kalındığında hayati tehlikelere sebep olan lenfoma hastalığı nedir? Lenfoma hastalığı lenf dokusunun habis tümörüdür. Lenf dokusu bir dizi lenf düğümü ve damarlardan meydana gelir. Bu düğümler ve damarlar lenf sıvısının vücutta hareket etmesini sağlamakla görevlidir. Lenf sıvıları vücuttaki enfeksiyon ve hastalıklar ile savaşan beyaz kan hücrelerine (akyuvarlar) verilen isimdir. Lenf düğümleri ise savaşılan bu enfeksiyon ve hastalıkların vücuda yayılmasını önlemeye çalışan filtrelerdir. Bu filtreler bakteri, virüs ve parazitler yakalayarak yok etmekle görevlidir. Lenf sistemi vücuttaki bu görevlerini yerine getirmeye çalışırken bazı durumlarda kanserli hale gelebilir.

Lenfoma Hastalığı Nedir? Neden Olur?

Lenfoma hastalığı lenf sisteminde ortaya çıkan kanser türüne verilen hastalığın adıdır. Bu kanser türü kemik iliği, timüs (boyun altı bezi), dalak, bademcikler ve lenf düğümlerini etkileyebilir. Lenfoma hastalığı kendi içerisinde Hodgkin lenfoma ve Hodgkin dışı lenfoma olmak üzere iki gruba ayrılır. Hodgkin lenfoma nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte daha çok genç erişkinlerde görülür. Bulaşıcı olmayan hodgkin lenfoma kemoterapi ile tedavi edilebilir. Hodgkin dışı lenfoma ise lenf düğümleri, dalak gibi bölgeleri etkiler ve kan ve lenf dolaşımı aracılığı ile vücudun diğer bölümlerine bulaşabilir.

Lenfoma Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Lenfoma hastalığının ilk evreleri genellikle belirtisiz geçer. Ancak fiziki muayene sırasında genişlemiş lenf bezleri, deri altında küçük, yumuşak nodüller (yumrular) hissedilebilir. Hastalığın ilk evresinde genellikle kemik ağrısı, öksürük, büyümüş dalak, yüksek ateş, aşırı yorgunluk ve halsizlik gözlenir. Bununla birlikte geve terlemeleri, alkol alırken ağrı, nefes darlığı, deri kıvrımlarında kızarıklık, kaşıntılı döküntüler, cilt kaşıntısı, karın ağrısı ve kilo kaybı da lenfoma belirtileri arasındadır.

Lenfoma hastalığı vücuttaki hücelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesi sonucu meydana gelir ancak tam olarak sebebi belli değildir. Farklı kanser türleri ile ilişkili olduğu düşünülen lenfoma hastalığının erken teşhisi ve tedavisi hastalığın gelişimini durdurmak için önem taşır. Lenfoma hastalığının tedavisinde hastaya radyoterapi ve kemoterapi uygulanır. Bunun yanında biyolojik tedaviler ve hastanın yaşam biçiminde yaptığı değişiklikler de hastalığın gelişimi üzerinde etkiye sahiptir.