Kuver nedir, Adabı Nasıl Olmalıdır?

kuver nedir, ne zaman verilir.

Kuver Nedir?

Bazı özel restorant ve kafelerde, hesap ekstresinde kuver parası adı altında ekstra ücret yansımaları bulunur. Hizmet alan kişiler kuverin ne olduğunu bilmeden ücret ödemesi yapmaktadır. Peki tanımı dahi bilinmeyen kuver nedir?

Kuver Nedir? Niye Alınır?

Kuver, Fransızca bir kelime olmakla birlikte restoran ve kafelerde masa düzeni yapılırken kullanılan her şeydir. Başka bir deyişle müşterilerin kullanımına sunulan malzemelerin ve aletlerin belli bir düzen içerisinde yerleştirilmesidir. Bir nevi masayı daha ilgi çekici hale getirme işlemidir. Yapılan ekstra hizmetler doğrultusunda alınan kuver parasının tek amacı, mekanın özel ve kaliteli hizmet sunduğunu ispat etmektir.

Kuver Malzemeleri Nelerdir?

Masa örtüsü, çatal, bıçak, kaşık takımları, çeşitli tabak ve bardaklar, moltan ve menaj kuver malzemeleri olarak nitelendirilir. Bazı restoranlarda ketçap, mayonez, salsa gibi soslarda kuverden sayılır. Fakat su kesinlikle kuver değil, ikramdır.

Kuver Hazırlık İşlem Sırası

Kuver hizmetinin hazırlık aşamaları şöyledir:

– Önce genel bir temizlik yapılır. Masa ve sandalyeler itinayla yerleştirilir.

– Servis malzemeleri yıkanıp silinir ve parlatılır.

– Masa örtüsü, peçete, tuzluk ve baharatlıklar yerleştirilir. Eğer kahvaltı kuveri hazırlanıyorsa masaya çay ve kahve fincanı eklenir.

– Son olarak çatal, kaşık, tabak ve bardaklar konur.

Kuverdeki Malzemelerin Yerleşim Sırası ve Yerleşim Yerleri Nasıl Olmalıdır?

Servis tabağı sandalye hizasına konularak, üzerine peçete kapatılır. Tabağın sol tarafına büyük çatal, balık çatalı; sağ tarafına ise içerden dışarıya doğru büyük bıçak, tatlı bıçağı ve çorba kaşığı yerleştirilir. Tabağın üst hizasına tatlı kaşığı ve tatlı kaşığı, sağ üst köşesine sırasıyla şu, şarap, şampanya kadehleri konur. Masanın yönüne göre sağ veya sol köşesine kağıt peçetelik, kül tablası ve menaj yerleştirilir.

Basit ve Tabldot Kuveri

Basit kuver, restoranda servis öncesi hazırlanan kuverlerdir. Yani müşteriye göre servis açılmaz. Masalar önceden hazır hale getirilmiştir. Ayrıca basit kuverde müşterilerin kesin olarak kullanacakları malzemeler masalardaki yerlerini alır. Genellikle üç çeşit yemek bulunur. Çorba, ana yemek ve tatlıdan oluşur. Tabldot kuver ise, günün belirli saatlerinde yemeğe gelen müşterilere hazırlanır. Servis zamanında personeller ekstra zaman harcamaz, sadece içki ve yemek servisine yardımcı olurlar.