Küresel Isınma Nedir, Neden Bu Kadar Önemlidir?

kürese ısınma nedir, neden bu kadar önemlidir, biz ne yapmalıyız?

Küresel Isınma Nedir?

Küresel ısınma nedir? Geçtiğimiz kışın pek de kış gibi geçmeyip, bahar havasında olması, soğukların neredeyse yaz aylarına denk gelmesi, saçma sapan bastıran yağmurlar, yazları öldüren sıcaklar, pek de doğa ananın kusursuzluğuna uymuyorsa tek bir sebebi var: Küresel Isınma!

Havaların aşırı derecede ısınması değildir Küresel Isınma. Aksine, kutuptaki buzulların kontrolsüz erimesiyle, Küresel Isınma etkilerini dondurucu soğuklar olarak gösterecek. Liseden edindiğimiz bilgilerle Küresel Isınmayı açıklamayalım yani!
En teknik açıklamasıyla, atmosfere salınan gazlar nedeniyle, karada, denizde ve havadaki sıcaklıklardaki kontrolsüz değişimlerdir küresel ısınma nedir‘in cevabı. Her yere fabrika açan, fabrikasında zararlı yakıtlar kullanan zengin abiler de küresel ısınmanın başlıca suçlularıdır.

Neden Önemlidir?

İngilizcede Greenhouse Effect olarak anılan Küresel Isınma, dünya ekseninde değişimden, dünya doğrultusunda güneş patlamalarına kadar birçok felakete gebe. Kuzey Atlantik dolaylarındaki buzulların erimesine sebebiyet vermesi nedeniyle de, bizleri ısıtan sıcak su akıntılarını donduracak ve ölümcül soğuklara neden olacak. Mizah kabul etmeyen bir konu kısacası, şakası yok!

Peki Ne Yapmalı?

Tüm dünyanın alarm vermesini gerektiren bu önemli konunun pek tabii aktivistleri var. Özellikle Greenpeace gönüllüleri, insanları küresel ısınma konusunda bilgilendirip, bir dizi eylemle bu sorunu duyurmaya çağırıyor. Peki ne yapmalı?

  • Bir kere enerji dostu ampüller kullanmalısın güzel kardeşim, bak hem daha ekonomik, hem artık neredeyse her bakkalda bulunuyor.
  • Suyu kuyudan getir demiyoruz ama, biraz daha dikkat. Hani en basiti ilkokulda öğretirler, diş fırçalarken açık bırakma diye. Sen de bırakma işte, suyu idareli kullan. İhtiyacın olacak. Senin olmasa bile bizim ihtiyacımız olacak.
  • Plastiği tartışmıyoruz hala değil mi? Tartışmayalım, plastiklerden kaçınalım. Evde çoluk çocuk var, ağzına götürse kanser riski zaten, at plastiği de. Geri dönüşüm kasalım biraz, geri dönüşüm güzel. En basiti, plastikler için ayrı çöp poşeti yapalım.
  • Evde patates kızarttığın yağı foşurt diye lavabodan dökme ablacım, hem koku yapıyor. Ayrı bir kaba alalım yağları, motor yağını da lavabodan dökmüyoruzdur umarız abiler!
  • Kağıt. Kağıt önemli, çünkü ağaç önemli. Ağaç demek, mis gibi yağmur demek, su demek, iklimde denge demek. Her şeye ayrı defter alma üniversiteli kardeşim. Önlü arkalı ders defteri yap demiyoruz da, müsvedde kağıdı bilincin olsun biraz. Karalayıp karalamayı atma, ‘Ben bunu kullanırım’ de, koy bir köşeye.

Küresel Isınma, senin sorunun, benim sorunum, bizim sorunumuz. Hepimizin gelecek nesillere bir şeyler bırakma ve bu dünyada önemli olma hayalleri varsa, güzel iklimler bırakalım çocuklarımıza. Dünyayı değiştirmek, illa da ünlü olmaktan geçmiyor, yağı lavaboya dökmeden, kağıdı tasarruflu kullanarak, suyun boşa akmasını önleyerek de efsane olabilirsin! En önemlisinden hem de!