Kozmografya Nedir?

Kozmografya gök bilim ve astronominin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Gök bilim, fizik ve matematik dallarının sadece ana kavramlarını kullanarak evrende oluşan yada oluşabilecek olayları inceleyen bilim dalıdır. Kozmografya nedir denildiğinde günümüz de karşımıza bir bilim dalı çıkmaktadır. Ancak milattan önce de (M.Ö) insanlar bunları merak etmekte ve cevap aramaktaydı. Bilimin gelişmemiş olmasına rağmen arayış içerisinde olmaları günümüzde bu bilim dalının varoluşunda etkili olmuştur.

Kozmografya’nın Kısaca Tarihi

İnsanlık varoluşundan itibaren evren ile ilgili merak edilen gerçekleri araştırmak için birçok çalışma yapmıştır. Güneşin konumuna göre saat sistemi, gece gündüz kavramı, mevsimleri vb. fark edip adlandırdılar. Bunların dışında insanlar kendi kontrolleri dışında oluşan yıldız kaymaları, meteor yağmurları, sis, yağmur, kar, ay ve güneş tutulması, şimşek, gök gürültüsü, dünyanın şekli gibi birçok konu hakkında çeşitli hipotezler oluşturdular. İnsanlar tarafından merak edilen bu olaylar aynı zamanda korkuya da sebep oldu. Her ırk her millet kendine göre benzetmelerde bulundu. Hindistan Dünyanın 3 filin sırtında gezdirdiği tabak olduğunu, eski Mısırlılar gökyüzünü büyük bir Nil nehrine benzediğini düşünürken başka bir grup insan havada duran bir tepsi olduğunu çok kenara gidildiğinde uçurum misali o boşluğa düşüleceğini söyledi bu yüzden bazı kıtaların keşfi korku nedeniyle daha sonları yapılmıştır. Zaman içerisinde teknolojinin, matematiğin, fiziğin gelişmesiyle insanlar hipotezlerini geliştirmeye başladı. Eski yunan bilginleri merak edilen birçok konuya yenilikler getirdi ve kozmografyayı kullanmaya başladılar. Kozmografya kullanılarak günümüze kadar araştırmalar yapılmış ve halada yapılmaktadır. Bu bilim alanında araştırma yapan bilim insanlarına kozmograf denilmektedir. Günümüzde cevap bekleyen konular halen bulunmaktadır. Başta büyük ülkeler olmak üzere her ülke araştırmalara devam etmektedir.

Kozmografya’nın Kitabı

Türkiye Cumhuriyetinde ilk olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün yönlendirmesiyle 1929 yılında Devlet Matbaasında basılan kitap ünlü matematikçi Ord. Prof. Dr. Ali Yar tarafından yazılmış. Kozmografya isimli kitap o yılların lise 3 ders kitabıdır. Kitap İstanbul’da basılmıştır. 286 sayfa 20 bölümden oluşmaktadır. Kitabın son kısmında cetveller ve not konuları anlatılmaktadır. Ayrıca zamanın astronomlarından da bahsedilmektedir. Günümüzde bu kitaba ulaşmak oldukça zor olsa da ilgili kişiler bazı sahaflarda bulabilirler.