Kış Aylarının Doğal Antibiyotiği : Propolis Nedir?

blank
propolis, propolis nedir, propolisin faydaları

Arıların çiçeklerden üreterek elde ettiği, faydaları ile son derece önemli olan son yılların popüler ürünü propolis nedir? Propolis en basit tanımı ile arıların çiçeklerden ürettiği doğal bir maddedir. Arılar bal yapımı sırasında, bal kovanının yalıtımı ve kovanın iç kısmının temizliğini sağlamak için bu özel maddeyi kullanır. Kovanı dışarıdan gelebilecek herhangi bir yabancı ve zararlı maddeye karşı korumak amacı ile kullanılan propolis aynı zamanda mikroorganizmalara karşı da koruyucu etki sağlar.

Propolisin Faydaları Nelerdir?

  • Halk arasında polen ile sık sık karıştırılan propolisin yapısı ve rengi polenden farklıdır. Daha çok kahverengi tonlarında olan propolis içeriğinde B1, B2, C ve E vitaminlerini ve demir, kalsiyum, magnezyum, çinko ve bakır gibi mineralleri içerir.
  • İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudu grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı korur.
  • Ağız ve diş sağlığını koruyarak diş eti iltihaplanmaları üzerinde iyileştirici etki yaratır.
  • Propolisin faydalarından bir diğeri de hücreler üzerindeki olumlu etkisidir. Hücrelerin yenilenme süresini hızlandırır, bu sayede vücuttaki yara ve kesiklerin hızlıca kapanmasını sağlar.
  • Arı kovanını koruduğu gibi, propolis vücudu da dış etkenlere karşı korur. Vücuttaki bakteri ve mantar oluşumunu önler, mikrop ve parazitlerin azalmasını sağlar.
  • Ülser ve mide iltihaplanması gibi rahatsızlıkların tedavisinde yardımcıdır.
  • Propolis antioksidan etkiye sahiptir. Bu sayede cildi korur, besler ve yaşlanma belirtilerini geciktirir.
  • Başta ağız bölgesi olmak üzere vücudun farklı yerlerinde meydana gelen uçuk üzerinde olumlu etkiler yaratır.
  • Yine içerdiği antioksidan, vitamin ve mineral değerleri sayesinde kansere yakalanma riskini azaltır, kanserli hücrelerin vücutta çoğalmasını önler.

Propolis Nasıl Kullanılır?

Aktarlardan satın alınabilecek propolisi katı ya da sıvı formda satın alabilirsiniz. Katı hali küçük kahverengi parçalar halinde satılan propolisin sıvı hali damla şeklindedir. Daha çok damla formu tercih edilen propolis sıvı içerisinde çözünmez. Propolisin kullanım alanları ise oldukça geniştir. Bu özel maddeyi ağız ve diş sağlığı için gargara olarak kullanabileceğiniz gibi, gün içerisinde çay ya da su içerisine damlatarak içebilirsiniz. Ayrıca katı propolisi toz haline getirerek yine yiyecek ve içeceklerinizin içerisine ekleyebilirsiniz.