Kinoa Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kinoa Nedir? Faydaları Nelerdir?
Kinoa Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kinoa nedir?

Son zamanlarda kinoa gibi farklı besinler adından sıklıkla söz ettirmeye başladı. Özellikle “kinoa nedir, faydaları nelerdir” gibi birçok soru zihinlerde soru işareti haline geldi.

İşte tüm bilinmeyenleriyle son zamanların en popüler besini sağlık deposu kinoa.

Kinoa nedir?

Kinoa görüntüsüyle adeta bir tahılı hatırlatan ancak tahıl grubuna üye olmayan bir bitkidir. Son zamanların popüler bitkisi kinoanın kökeni ise Güney Amerika’ya dayanmaktadır.

Düşük besin değeri sayesinde günümüzde sıkça tercih edilen bu bitkinin tohum kısımları tüketilmektedir.

Yetişmesi sırasında bol miktarda su ve gübre ihtiyacı olmayan kinoa, bu özellikleri sebebiyle tahıllara karşı güçlü bir alternatif olarak görülmektedir.

Dolayısıyla popülaritesi artmaya devam etmektedir. Aynı zamanda içerdiği vitamin, mineral ve lif oranıylada oldukça sağlıklı ve besleyici olan kinoanın faydaları anlatmakla tükenmeyecek türden.

 Kinoanın faydaları nelerdir?

Adeta bir şifa deposu olan kinoa, A, B, C, D ve K vitaminlerini içerir.

Bu vitaminlerin yanı sıra; kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum, çinko gibi mineralleri de barındıran zengin bir bitkidir.

İnsan vücuduna faydalı olan birçok içeriği barındıran kinoa, günümüzün en büyük sorunlarından biri olan kolesterolü içermez. Dolayısıyla çoğu kişi tarafından rahatlıkla tüketilebilir.

Özellikle tansiyon, diyabet gibi ciddi hastalıkları iyileştirici etkiye sahip olmakla birlikte; kalp – damar rahatsızlıkları, kansızlık, bahar alerjileri, kabızlık gibi sorunlara da fayda sağlayan bir antioksidandır. Kanseri önleyici ve aynı zamanda iyileşme sürecinde tavsiye edilen kinoa, kemik ve dişleri de güçlendirir.

Kinoa nedir” sorusuyla birlikte cilt ve vücuda ne gibi faydalar sağladığı da merak konusu olmuştur. Faydaları sıralamakla bitmeyen kinoa, güzel bir vücuda ve genç, sağlıklı bir cilde kavuşmak isteyenler için değerli bir hazine gibidir.

Düşük kalorili olmasına rağmen oldukça tok tutması sebebiyle zayıflamaya yardımcı, önemli bir besindir ve içerik bakımından da zengin olması, sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyen kişiler için idealdir.

Ayrıca cilt bakımında da kinoa büyük bir önem taşır. Çeşitli vitaminler sayesinde cilde sağlıklı bir görünüm vererek yaşlanmayı geciktirici etkiye sahiptir.

Sindirim kolaylığı sağlayan kinoa her yaş grubunun güvenle tüketebileceği sağlıklı bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır.