Ketem Nedir?

Ketem Nedir?

Türkiye ‘nin tüm illerinde ücretsiz olarak meme, serviks ( rahim ağzı ) ve kolorektal gibi kanser türleri hakkında ücretsiz tarama hizmeti veren Ketem nedir? Ketem bazı kanser türleri özelinde erken teşhis tarama ve eğitim merkezidir. Çağımızın en önemli hastalıklarından biri olan kanser kalp ve damar hastalıklarından sonra ölüm nedenleri sıralamasında ikinci sırada yer alır. Her yıl milyonlarca kişinin ölümüne yol açan kanser üzerinde, yaşam biçimi ve beslenme alışkanlıkları gibi faktörler ile birlikte erken teşhis de oldukça önemli ve etkilidir. Kanserli hücrelerin erken teşhisi sayesinde tümör vücudu tamamen kaplamadan önce hasta tedaviye alınabilir ve hastalığın önüne geçilebilir. Erken teşhis sayesinde tedaviye başlanan kanser vakalarının ortalama yüzde doksanı tedaviye olumlu yanıt vererek, iyileşme göstermiştir.

Ketem Tarama Hizmetleri

Erken teşhis hayat kurtarır ilkesi ile yola çıkan Ketem ‘in açılımı Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi ‘dir. Meme, serviks (rahimağzı) ve kolorektal kanser türleri özelinde tarama programları yürütür. Merkez, yapılan taramalar dışında toplumu kanser ve kanserde erken teşhisin önemi konusunda bilinçlendirmeyi hedef alır. Bunu eğitim yolu ile topluma aşılamayı prensip edinen Ketem ‘in ana amaçlarından biri toplum tabanlı kanser tarama faaliyetlerini yürütmektir. Tarama kapsamında yürütülen tüm hizmetler tamamen ücretsizdir. Faaliyetlerde özel eğitimli pratisyen hekimler, konsülte uzman hekimler, hemşire, ebe, röntgen ve laboratuar teknisyeni, tıbbi teknologlar ve tıbbi sekreterler görevlendirilmiştir.

Serviks (rahimağzı) ve meme kanseri özelinde yürütülen çalışmalarda telefon ve mektup gibi çeşitli iletişim yolları kullanılır. Kadınlar Ketem merkezlerine özel olarak davet edilerek muayene ve testlerinin yapılması bildirilir. Serviks kanseri tarama yöntemlerinde uygulanan smear testi 5 yıl ara ile tekrar edilir ve son 2 testi negatif olan 65 yaşındaki kadınlarda sonlandırılır. Meme kanseri özelinde ise 50-69 yaş aralığındaki kadınlar için tarama aralığı 2 yıldır. Kolorektal tarama programı ise yeni başlatılan bir program olmakla birlikte 50-70 yaş aralığındaki kadın ve erkekler yılda bir kez gaita testi ve 10 yılda bir ise kolonoskopi yapmasını içerir.

Herhangi bir sağlık sorununuz ya da bir şikayetiniz olmasa bile, bulunduğunuz ilde bulunan Ketem merkezlerine giderek ilgili taramalarınızı yaptırmanız son derece önemlidir. Unutmayın, kanserde erken teşhis hayat kurtarır.