Neyin Ne Olduğunu Öğreneceğiniz Tek Adres

Kep adresi nedir?

kep adresi nedir? kep adresi

Teknolojinin hayatımıza girdiği yıllardan itibaren sürekli bir değişim ve yenilenme ihtiyacı duyar bilişim alt yapımıza destek olan yararlı bir sistemden bahsedeceğiz, peki Kep adresi nedir?
Kayıtlı elektronik posta (KEP); gönderici ve alıcı kullanıcı kimliklerinin belirtildiği, iletim vaktinin ve içeriğinin değiştirilemediği, benzeşmezlik halinde hukuki bir tutarlılığı olan bir güvenlikli elektronik posta uygulamasıdır.

KEP; elektronik ve sanal platformda yapılan tüm bildirimler; ihbar, dilekçe, ihtar, ticari taraflar arası yazışmalar, başvuru, ihale, teklif, sözleşme evraklarının aktarılması, şirket beyannameleri, fatura, ekstre ve talimat gibi iletileri, anonim şirketlerin toplantı mesajları gibi birden fazla içerikli mesajı, hızlı ve en güvenlikli şekilde diğer tarafa iletir.

Kep adresi dünyanın aklınıza gelebilecek gelişmiş ülkelerinde senelerdir düzenli olarak kullanılan bir sistemdir. Türkiye’ye özel hukuksal veri tabanı 2012 yılı itibarı ile bitirilmiştir. KEP sistemi, tüm e-iş platformlarında kullanılır. KEP ile gerçekleştirilen iletilerin taraflar arasındaki anlaşmazlıklar halinde hukuki bir bağlayıcılığı vardır.

KEP ADRESİ NEDİR?

KEP sisteminde iletiler ile alakalı birçok delil meydana getirilir ve bunlar 20 yıla yakın zaman diliminde saklanır peki bunlar nelerdir; Gönderi vakti, gönderici ve alıcı kimlikleri, teslim edilme vakti, okunma vakti, içeriğin bütünlüğü.

Haliyle, KEP sistemini kullanan gönderici, elektronik postanın tarafından gönderilmediğini öte yandan aynı sistemi kullanan alıcıysa kendisine ulaşmadığını söyleyemez. KEP sisteminde e-postanın göndericiden alıcıya ulaştırılması sırasında oluşan tüm işlemlerle ilgili kaydedilen doneler delil mahiyetinde ve hukuki bir geçerliliğe sahiptir. Doğal olarak gönderinin inkar ve ret edilebilmesi, evrakta sahtecilik gibi nahoş hadiselerin olmasını engeller.

Tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, kamu ve özel sektörden tüm işletmeler, özel ve önemli olan yasal bir bildirim oluşturmak istediği tüm belge ve içerikleri KEP sistemi sayesinde hızlı ve en güvenli şekilde karşı tarafa iletebilir.

KEP BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Öncelikle Kayıtlı Elektronik Posta ve Elektronik Tebligat sistemine üye olunur. Başvuru için gerekli bilgi ve belgeler hazırlanır ve en yakın PTT Merkez Müdürlüğünden hesap alınır.

PEKİ GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi veya fotoğraflı ve kimlik yerine geçen üzerinde TC kimlik numarası bulunan geçerli resmî belge yeterlidir.
Öte yandan Gerçek kişiler için hazırlanmış olan Kayıtlı Elektronik Posta Hesabı Ön Başvuru Formu unutulmamalıdır.

Exit mobile version