Sindirimin Sisteminin Dostu : Kefir Nedir?

kefir nedir ve nasıl yapılır, kefirin insan sağlığına faydaları

Son yıllarda sağlıklı beslenme programlarında sıkça kullanılan, faydaları ile başta sindirim sistemini destekleyen, şifalı içecek kefir nedir? Kefir çok güçlü bir probiyotik içecektir. Geçmişte Kafkasya’da yapılan ardından Avrupa ve Amerika’da üretilmeye ve kullanılmaya başlayan kefir ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kefir Nedir? Nasıl Yapılır?

Kefir süt asidi ve alkol fermantasyonu ile yapılır. Ayrandan daha koyu kıvamlı, hafif köpüklü ve ekşimsi bir içecektir. Bir tür süt ürünü olan kefir beyaz renklidir. Kefir fındık büyüklüğündeki kefir danelerinden yapılır. Kefir daneleri karnabahar görünümündedir ve kefir sıvısının meydana gelmesini sağlar. Kefir yapımında inek, keçi, koyun ve manda gibi süt türleri kullanılabilir. Sütün kefir daneleri ile mayalanması sonucu oluşan kefir, boza kıvamında fermente bir süt içeceğidir.

Kefirin Faydaları

Kefir başta sindirim sistemi olmak üzere uykusuzluk, bağışıklık gibi birçok alanda faydalı bir içecektir. Düzenli olarak tüketildiğinde hem ruhsal hem de fiziksel bir çok yararlı etki yaratır. Kefirin faydalarından bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Kefir bağışıklık sistemini güçlendirir. İçerdiği probiyotikler ve yararlı maddeler bağışıklığı güçlendirerek vücudu hastalıklara, zararlı bakteri ve virüslere karşı korur.
  • Kefir mide ve bağırsak sağlığı için oldukça önemlidir. İçerdiği probiyotikler midenin ve bağırsakların korunmasını, güçlenmesini sağlar. Düzenli kefir tüketmek bağırsakların görevini daha sağlıklı yerine getirmesine yardımcı olur. Kefir sayesinde bağırsak hareketleri hızlanır, kabızlık, ishal, hazımsızlık gibi problemlerin önüne geçilebilir.
  • Kefirin faydalarından bir diğeri de kalp sağlığı ile ilgilidir. Kefir kan basıncını, yüksek tansiyonu ve kolesterolü düzenler. Bu sayede kalp sağlığını koruyan kefir damar tıkanıklıklarını önler, bu rahatsızlıklara bağlı gelişebilecek kalp krizi ve felç riskini azaltır.
  • Kefir kronik yorgunluğa iyi gelir.
  • Sinir sistemini güçlendirir, uyku problemlerinin önüne geçer. Yatmadan önce bir ardak kefir tüketmek daha kaliteli uyumanıza yardımcı olur.
  • Kefir metabolizmayı destekler, hücrelerin yenilenmesini sağlar.
  • Kefirin içerdiği aminoasitler cilt sağlığı için de son derece faydalıdır. Kefir tüketmek cildin beslenmesine, daha taze ve genç kalmasına yardımcı olur. Ayrıca içerdiği A vitamini ile C vitamini cildi yaşlanma belirtilerine karşı korur.