Kara Delik Nedir? Nasıl Oluşur?

kara delik nedir? kara delik nasıl oluşur?

Karadelik nedir?

Zaten bilinmezlikler deryası uzayın en çok merak edileni filmlere konu olan kara delik nedir? Kara delik özetle çok güçlü bir çekim gücüne sahip olan kozmik bir gök cisminin adıdır. Şöyle ki kara deliğin çekim gücü o kadar fazladır ki ışık bile ona çekilmekten kaçamaz üstelik bir tane de değil! Kara delikler kütlesi ve ağırlıklarına göre üç farklı çeşittir. Kara deliklerin türünü kütlesi ve büyüklüğü belirler. İlksel kara delikler en küçükleridir. Bu tür kara deliklerin aslında atom kadar küçük ancak bir dağ kadar kütle sahibi olduğunu açıklayan bilim insanları bu tür kara deliklerin çok yaygın olmadığını ifade ediyor.

En yaygın kara delik tipi aslında orta büyüklükte olanlardır. Yıldızsal olarak adlandırılan bir tür olan bu tür normalde Güneş kütlesinden 20 kat daha büyüktür ve Samanyolu Galaksisi’nde düzinelerce yıldızsal kara delik bulunur.

En büyük kara deliklere de süper kütleli denir. Güneş’in bileşiminden daha büyük kütleleri olan bu kara deliklerin çapı, Güneş Sistemi büyüklüğündedir. Bilimsel olarak büyük galaksilerin her birinin merkezinde bu kara deliklerden vardır. Dünya’nın da yer aldığı galaksinin merkezinde olduğu da düşünülen süper kütleli kara deliğin 4 milyon tane Güneş’in kütlesine eşit olduğu düşünülüyor.

Kara delikler nasıl oluşur?

Bing Bang ismini duyduysanız kara deliklerin ilk oluşumu hakkında da fikir sahibisiniz demektir. Çünkü ilksel kara deliklerin evrenin ilk zamanlarından hemen sonra oluştuğu düşünülüyor. Yıldızsal kara deliklerin ise yıldızların kendi merkezlerine doğru patlamaları sonucu oluştuğu düşünülüyor. Süper kütleli kara deliklerin ise içinde bulunduğu galaksinin oluşma tarihiyle birlikte olduğu düşünülüyor. Bu kara deliklerin boyutu bulundukları galaksinin kütlesi ve büyüklüğü ile aynıdır.

Tabi bunca ürperten bilgi deryasının içinde şundan korkmayın kara delikler evrende başı boş dolaşan serseriler gibi gezegenleri rastgele yutmazlar. Onlar uzaydaki diğer her şey gibi çekim yasalarıyla doğru orantılı olarak hareket ederler. Yani bir kara deliğin dünyayı etkilemesi için Güneş sistemine çok yakın olması gerekmektedir. Bu durum pek mümkün değil çünkü bu durumda Güneş’in etrafında dönen gezegenlerin tamamının kara deliğin etrafında dönmesi gerekir. Güneş bir kara deliğe dönüşemez çünkü kütlesi kara deliğe dönüşecek kadar yeterli değil.